Sesli Kitaplar Hep Yanında
15 Kasım 2018 Kültür Sanat

Sesli Kitaplar Hep Yanında


Twitter'da Paylaş
0

Sesli kitaplar dünyada en hızlı büyüyen ve talep gören içerik türlerinden biri. Bu farklı kitap formatı sayesinde, normal şartlarda kitap okuyamayacağımız zamanları da güzel bir kitapla zenginleştirmek mümkün.

Sesli kitapları sevenler ve kullananlar ülkemizde de azımsanmayacak bir kitle. Gelin sesli kitapseverlerin kitaplarını en çok ne zaman dinlemekten hoşlandıklarına bir göz atalım…

Storytel

1 ARABADA, METRODA, OTOBÜSTE, VAPURDA…

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar her gün saatlerini yollarda harcamakta. Bazen aracımızda ya da takside, bazen de metroda, vapurda veya metrobüste saatlerimiz geçiyor. Sesli kitaplarla bu boşa giden saatleri artık çok daha verimli, çok daha keyifli hale getirmek mümkün. Örneğin her gün iki saati işiniz ve eviniz arasında yolculuk ederken geçirdiğinizi düşünelim.  Hakan Günday’ın en çok ses getiren eserlerinden “AZ” sesli kitap olarak 9 saatten biraz daha uzun. Bu da demek oluyor ki, bir haftada, sadece işe gidip gelirken çağdaş Türk Edebiyatı’ndan önemli bir romanı buradan dinleyebilirsiniz.

Storytel

2 EN GÜZEL YEMEKLERİ HAZIRLARKEN…

Menemeni ister soğanlı ister soğansız yapıyor olun, yemek hazırlamak vakit ayırabilenler için çok keyifli bir aktivite. Sevdiğimiz yiyecekleri en sağlıklı şekilde tüketebilmek için de ayrıca gerekli. Ancak birçoğumuz yaşam temposu içinde kısıtlı vaktimizin bir kısmını da yemek hazırlamaya ayırmaktan imtina ediyoruz. Ancak sesli kitaplar ile artık yemek hazırlamak çok daha eğlenceli. Her gün yemek yapmaya yarım saat ayırarak, 2 hafta sonunda evde yemek hazırlamanın keyfinin yanı sıra 2018 yılının en sevilen kitaplarından birini de dinlemeniz mümkün. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, İbrahim Selim’in sesinden 5 saat 52 dakikalık süresiyle sizi bekliyor.

Storytel

3 SPOR YAPARKEN…

Yaşamımızı daha kaliteli hale getirmenin ve uzatmanın en iyi yolunun spor yapmak olduğunu tüm uzmanlar ifade ediyor. Birçoğumuz da haftada en az birkaç saatini spor yapmaya ayırıyor. Sesli kitaplar hem spor yapanlar hem de yapmak için bir motivasyon arayanlar için göreve hazır! 2 günde bir saat spor yaparak , bir yandan da son yıllarda yazılmış en önemli kitaplardan biri kabul edilen Harari’nin modern klasiği Sapiens’i ya da yazarın son kitabı 21. Yüzyıl için 21 Ders’i dinleyebilirsiniz. Bir ay sonunda hem daha sağlıklı bir vücuda hem de insanlık tarihiyle ilgili eşsiz bir birikime sahip olabilir, “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur” sözünün tam anlamıyla hakkını verebilirsiniz!

Storytel

4 DİNLENİRKEN…

Yaşamın temposu günümüzde gerçekten çok hızlı. Hızlı olduğu kadar da yorucu. Biraz  dinlenmek hepimizin hakkı ve ihtiyacı. Kanepemizde ya da en sevdiğimiz koltukta şöyle ayaklarımızı uzatıp dinlenirken; bir taraftan da usta bir seslendirmenden keyifli bir kitabı dinlemek beynimizin de vücudumuz gibi dinlenmesine katkı sağlayacaktır. Nebil Özgentürk’ün kaleminden Sanatımızın Hatıra Defteri, Levent Can’ın seslendirmesiyle 4 bölüm olarak toplamda 8 saat. Bir yandan günün yorgunluğunu atarken bir yandan da ülkemizin sanat tarihinde keyifli bir yolculuğa katılabilirsiniz.   

Storytel

5 TATİL YAPARKEN

İşte bütün yıl hasretle beklediğimiz zaman geldi. Birkaç günlüğüne bir yerlere kaçıp, doğayla baş başa kafa dinleme fırsatı karşımızda. İster güneş, kum ve denize doyacağımız bir sahil kasabasında olalım; isterse de çam ormanlarının arasında şömine başında bir kış kaçamağında… Hele bir de telefonumuzda Storytel varsa, binlerce sesli kitap parmaklarımızın ucundaysa... Şöyle derin bir nefes alıp iyi bir kitabın tadına varmanın tam zamanı. Mesela Murat Menteş’ten Ruhi Mücerret tam da buna uygun bir eser.

Storytel

6 SEVİMLİ DOSTLARIMIZI GEZDİRİRKEN…

Köpekler için insanoğlunun en eski ve en iyi dostu denir. “En iyi dost” kitaplar için de çokça kullanılan bir sözdür. Şu halde en iyi dostlarımızı birbirleriyle tanıştırmak çok iyi bir fikir. Köpeğimizi gezdirirken bir yandan da bir kitabın keyfini çıkarmak, bu gezileri sevimli dostlarımız kadar bizim için de iple çekilen, eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilir. Cervantes’ten Köpeklerin Sohbeti bu gezilerde çok iyi gidebilir diye düşünüyoruz.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR