Stephen Hawking Ne Demişti? “İklim değişikliğini reddedenlere Venüs'e gitmelerini söyleyin, masrafları ben karşılarım.”
14 Mart 2018 Bilim Teknoloji Hayat Doğa

Stephen Hawking Ne Demişti? “İklim değişikliğini reddedenlere Venüs'e gitmelerini söyleyin, masrafları ben karşılarım.”


Twitter'da Paylaş
0

Stephen Hawking'in Favori Yerleri (Stephen Hawking's Favorite Places) belgeselinin yayınlanan 2. bölümünde ünlü fizikçi, küresel ısınmanın devam etmesinin Dünya'da yaşamayı dayanılamaz kılacağını ve 200-500 yıl sonra insanlığın kendine yeni bir yuva araması gerekeceğini söylemişti.

Stephen Hawking'in Favori Yerleri belgeselinin yayınlanan 2. bölümünde ünlü fizikçi küresel ısınmanın Dünya'da yaşamı dayanılamaz hale getireceğini dile getiriyordu.

Hawking, sera etkisi sorununun çözülememesi halinde Dünya'nın Venüs'ün kaderini yaşayacağını belirtirken ayrıca, "İklim değişikliğinin olmadığını savunan biriyle karşılaştığınıda onlara Venüs'e gitmelerini söyleyin. Yolculuk masraflarını ben karşılarım" demişti.

Nitekim NASA'nın 2002 tarihli araştırmasına göre, Venüs gezegeni 4 buçuk milyar yıl önce Dünya gibi üzerinde su ve bitkilerin bulunduğu bir gezegendi, ancak ısınmanın etkisiyle okyanuslar buharlaştı ve günümüzdeki halini aldı. Sera gazının etkisi gezegen yüzeyindeki sıcaklık 462 santigrat dereceye yükseldi. Hawking, Dünya'nın yaşının 4.5 milyar yıl olduğunu göz önünde bulundurarak, insanlığın 200-500 yıl sonra kendine yeni bir yuva aramasının gerekeceğini savunmuştu. Öte yandan Stephen Hawking, insanlığın 2600 yılına kadar yok olabileceği uyarısında bulunmuş ve artan nüfus ve enerji talebinin gezegeni felakete sürükleyeceğini belirterek Dünya’nın alev topu haline gelebileceğini kaydetmişti.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR