Tom McCarthy: “James Joyce’un Finnegans Wake romanı edebiyatın sonu değil başlangıcıdır.”

Tom McCarthy: “James Joyce’un Finnegans Wake romanı edebiyatın sonu değil başlangıcıdır.”


Twitter'da Paylaş
0

Tom McCarthy’nin yeni romanı Satin Island ile 2015 Man Booker Ödülü adayı. “Bir karakterle özdeşleşerek yazmayı gerçekten hiçbir zaman anlamadım.”

Şu anda neredesiniz ve  olduğunuz yerden ne görebiliyorsunuz?

Londra’nın merkezinde balkonumda oturuyorum ve mavi bir gökyüzüne yükselen Barbican kulelerini görebiliyorum.  Bu açıdan sahne standları gibi adamakıllı iki boyutlu görünüyorlar.

Bugünlerde ne okuyorsunuz?

Ressam Ed Ruscha’nın yapıtları ve hakkında yazılanlarla ilgili şeyleri okuyorum. Gelecek yıl Hayward Sanat Galerisi’nde onun eserlerinin öne çıkacağı bir serginin küratörlüğünü yapacağım. Her gece uykuya dalmadan Damon Runyon okuyorum, yazdıkları eğlenceli ve hafif fakat aynı zamanda da dahice. Burroughs gibi yazarların vizyonlarının oluşmasında dolandırıcılara ve arka sokaklara çok şey borçlu olduğunu sanıyorum.

Favori yazarınız kim ve ona neden hayransınız?

James Joyce.  Joyce’un düşünmekten hoşlandığının aksine, Finnegans Wake edebiyatın sonu değil başlangıcıdır. Kitabın kaynak kod ve manifestoya dönüşmesi çok muhtemel.

Yazı yazdığınız odayı tasvir eder misiniz?

Sanatçı karım Eva Strenam’la birlikte Hackney’da bir stüdyoyu paylaşıyoruz. Duvarlar onun 60’lı 70’li yıllarda porno dergilerdeki model resimlerini yeniden çalıştığı resimleriyle dolu, perdelerin arkasından fırlamış vücutsuz bacaklar.

Kendinizi en çok hangi kurgu karaktere benzetirsiniz?

Bir karakterle özdeşleşerek yazmayı gerçekten hiçbir zaman anlamadım. Edebiyatın bütün meselesi, böyle bir özdeşime imkan verecek varsayımları çürütmek ve dilin taşlarına, simgelere, olaylara, medyaya, şiddete vb. karşı psikolojik bütünlük fantazimizi kırmaktır.

Edebiyat dışı kahramanınız kim?

Patty Hearst.

(Independent)

Tom McCarthy’nin yeni romanı Satin Island’ı Türkçede, yazarın C adlı romanını yayımlayan (2015) Notos Kitap yayınevi yayımlayacak.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR