Ünlü Tablolarda Gizli 10 Mesaj
5 Şubat 2020 Kültür Sanat Sanat

Ünlü Tablolarda Gizli 10 Mesaj


Twitter'da Paylaş
0

Ünlü sanatçıların resimlerine ne gibi mesajlar sakladığı hâlâ sanat camiasının en büyük tartışma konularından biri. Leonardo Da Vinci’nin yetenekli bir müzisyen olduğunu, en ünlü eserlerinden birine bir “müzik parçası” gizlediğini biliyor muydunuz? Aşağıda ünlü resimlere gizli on detaya ulaşabilirsiniz:

1 Hans Holbein, Elçiler

Resim çok gerçekçi görünüyor ancak resimde bir tuhaflık var. İki adam arasında duran “leke” aslında şekliyle oynanmış bir kafatasıdır. Kurukafayı görebilmek için tabloya sağ taraftan bakmanız gerekir. Birçok kişi, bu figürün Latince “memento mori” (öleceğini hatırla) ifadesine atıfta bulunduğu kanısında. Bu ifade, resmi sipariş eden (sol tarafta tasvir edilen) adamın sloganıydı.

2 Michelangelo, Âdem’in Yaradışılışı

Vatikan’da bulunan Sistina Şapeli’ndeki freske baktığımızda Tanrı’nın kırmızı bir pelerinle çevrildiğini görüyoruz. Aslında bu görüntü, insan beyninin anatomik olarak doğru olarak tasvir edilişi. Tanrı’nın arkasında yeşil fular takan figür, vertabral arteri temsil eder.

3 Leonardo Da Vinci, Son Akşam Yemeği

Farklı alanlarda uzman olan Da Vinci bu ünlü resminde masadaki ruloları ve Havarilerin ellerini müzik notaları yerine kullanarak bir şarkı çizdi. Bunu keşfeden İtalyan bir müzisyendi ve notalar çalınınca ortaya güzel bir müzik parçası çıkıyor.

4 Caravaggio, Bacchus

Caravaggio bu eserinde içinde şarap bulunan sürahisinin üzerine kendi yansımasını ekledi. Bu, resim tamamlandıktan yaklaşık üç yüz yıl sonra keşfedildi. Eser kötü bir şekilde muhafaza edildiğinden bu detay 2009’da teknoloji sayesinde yeniden keşfedildi.

5 Hendrick van Anthonissen, Scheveningen Sahili

Bu eser 1600’larda yapıldığında balina etrafında toplanmış bir grup insan içeriyordu. Ancak daha sonra balinanın üstü boyayla kapatıldı, grubun niçin bir araya geldiği belli olmuyordu. Balinanın ortadan kaldırılmasının nedeni büyük olasılıkla 18. ve 19. yüzyıllarda ölü hayvan tasvirlerinin rahatsız edici bulunmasıydı.

6 Jan van Eyck, Arnolfini’nin Evlenmesi

Kuşkusuz şimdiye kadarki en çok tartışılan resimlerden biri olan bu eser, sandaletten köpeğe, kadının ellerinin konumlandırılmasına kadar her şey nedeniyle tartışmalara neden oldu. Bununla birlikte, resimdeki aynada kolayca gözden kaçabilecek bir detay var. Aynada sanatçının ve portrelerinde tasvir edilen bir otoportre bulunuyor. 

7 Hieronymus Bosch, Dünyevi Zevklerin Bahçesi

Bu çok büyük bir resim ve binlerce detay içeriyor. Bu yüzden en ince detayları yakalamak için tabloyu daha yakından incelemeniz gerekiyor. Sol üst köşe, yani cehennemi tasvir eden kısımda yüzüstü yatmakta olan adam, sırtında müzik notaları taşıyor. Parça, Amelia adında bir müzik öğrencisi tarafından deşifre edildi. 

8 Van Gogh, Kafe Teras’ta Gece

Van Gogh'un en değerli resimlerinden biri olarak kabul edilen Kafe Teras’ta Gece’ye baktığımızda büyüleyici fırça hareketleri ve güzel, canlı renklerin seçimi göze çarpan ilk şeyler. Sahne oldukça basit: Gece bir grup insan yarı boş kafede içki içiyor. Ancak tabloda bu hoş sokak sahnesinden daha fazlası olduğu ortaya çıkıyor. Birçok sanat tarihçisi, Van Gogh'un bu tabloyla Son Akşam Yemeği'nin kendi versiyonunu yarattığına inanıyor. Tam olarak on iki kişi Van Gogh'un resmindeki kafede oturuyor, hepsi garsonu veya İsa'nın kendisi olan uzun saçlı bir figürün etrafında duruyor. Teoriyi daha inandırıcı hale getirmek için biri Mesih benzeri figürün etrafına birkaç gizli haç çizildiğine dikkat çekiyorlar.

9 Sandro Botticelli, Primavera

Bu Botticelli başyapıtında, sanat eserlerinde gizli sembolleri ve anlamlarını aramaya meraklı olanların dikkatini çekecek çok şey var. Resmin kökeni biraz belirsiz. Botticelli ya Lorenzo de’ Medici ya da kuzeni Lorenzo di Pierfrancesco de’ Medici tarafından görevlendirildi. 

Roma mitolojisinden karakterlerle dolu olan tablo, akademisyenlere (Cunningham ve Reich) göre, “dünyanın gelişen doğurganlığını anlatan ayrıntılı bir mitolojik alegori” dir. Bazıları Medici ailesine karşı bir komployla ilgili ipucu verdiğini düşünüyorken diğerleri Rönesans’ta paganizmin dirilişi ve Neoplatonik felsefe ile bağlantılı olduğunu düşünüyor. Bu fikri savunan Marsilio Ficino, Floransa'nın önde gelen filozoflarındandı. İnsanların, Ortaçağ görüşüyle çelişen din ve suç anlayışına sahip olduğuna inanıyordu.

10 Pieter Brugel, Hollanda Atasözleri

Resmin adı Hollanda Atasözleri olsa da resimde birçok yabancı atasözü tasvir ediliyor ve bazıları bugün hâlâ kullanılıyor (soldan sağa: Bütün dünya tersine dönmüş, yanda bir adam kafasını kayalara vuruyor, adamın teki ellerinde bir küre taşıyor vs.)

Derleyen: Aslı İdil Kaynar


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR