10 Soruda Edebiyat ve Londra
13 Ocak 2017 Edebiyat Liste Tarih

10 Soruda Edebiyat ve Londra


Twitter'da Paylaş
0

1. Shakespeare’in Londrası...

1590’larda Londra enerjik, gelişen ve önemli bir liman kentiydi. Thames Nehri ise işlek bir suyolu. Şehir kültürü ressam, aktör, yazarlarla canlıydı. Tiyatro bütün sosyal sınıfların beğenisine uygundu. 

2. Canterbury Unesco Dünya Mirası Listesi’ndedir, katedraliyle ünlüdür, bir de...

Geoffrey Causer’ın yazdığı, Aziz Thomas Becket’ın Canterbury’deki mezarını görmek üzere Londra’dan yola çıkan otuz kadar hacının yolda hoş vakit geçirmek için birbirlerine anlattığı, başlangıçta yüz yirmi öykü olarak tasarlanmış, ancak günümüze yirmi dördünün kaldığı Canterbury Hikâyeleri ile.

3. Doris Lessing Londra için ne dedi?

“İlk yıl boyunca, şimdi hatırlayamayacağım bir Londra fikrim vardı... kâbus bir şehirdi. Sonra, bir gece, parkta yürürken binalar, otobüsler, ağaçlar tanıdık ve güzel bir şeyde kaynaştı, kendimi evimde hissettim” diye yazmıştı 1957’de. Sonrasında da Londra’yı ve sakinlerini tutkulu bir sanatçı gözüyle izlemeyi sürdürdü.

dickensCharles Dickens

4. Dickens ve Londra...

Meydanları, karlı kavşakları, sisli caddeleri, sokaklarda yanan gaz lambaları, atlı arabaları, Smithfield canlı sığır pazarı, mezbahaları, fabrikaların viraneliği, pisliği, binaları ve odalarına dek Londra’nın bütün ayrıntılarını Charles Dickens’ın romanlarında görebiliriz. Büyük Umutlar ise bu açıdan bütün eserleri içinde baş tacıdır.

5. Samuel Beckett Londra’da ne yaptı?

Samuel Beckett İrlandalı ve ömrünün çoğunu Fransa’da geçirmiş bir yazar olmasına, üstelik Londra’yı hiç sevmemesine karşın, ilk romanı Murphy'nin (1938) geçtiği şehir olarak için Londra’yı seçmiştir. Beckett Londra’ya 1933’te gitmişti.

6. 19. yüzyıl ortalarında çoğu Londralının eğilimi neydi?

Şehir dışına taşınıyorlardı. Charles Dickens da Kent bölgesindeki Gad’s Hill Place’i 1856’da satın aldı. Londra’ya trenle gidip geldi. Bazen günübirlik, bazen de Londra’nın farklı semtlerinde kiraladığı yerlerde uzunca kaldı. Kırsal ile evsizlik, aşırı kalabalık, altyapı, cinayet, bağımlılık, salgın gibi sorunlarla yüzleşen yeni metropol Londra arasında bir denge kuruyordu.

7. Westminister Abbey neresidir?

Londra’da Gotik binasıyla ünlü kilisedir. Geoffrey Causer, Charles Dickens, Rudyard Kipling, Thomas Hardy’nin mezarları da buradadır. Ayrıca Jane Austen, Thomas Gray, T.S. Eliot, Emily ile Anne Brontë, Henry James için de anıt yer alır.

Clarissa Dalloway

8. Clarissa Dalloway’in uğradığı kitabevinin kapıları hâlâ açık mı?

Hatchard 1797’de kuruldu. Londra’nın Piccadilly Caddesi’nde bugün de ziyaret edilebilen en eski kitabevidir. Bir dönem Lord Byron ve Oscar Wilde da kitabevinin müşterileri olmuştur.

9. Büyük Veba Salgını hakkında kim yazdı?

Daniel Defoe, 1665’te Londra’yı kasıp kavuran Büyük Veba Salgını’nı, A Journal of A Plague Year’da uyarıcı, sarsıcı bir dille anlattı. 17. yüzyıl Londrası’nın atmosferini sokak adlarını, pub’lara varıncaya dek ayrıntılarıyla yazdı.

shakespeareShakespeare

10. Bloomsbury bölgesi bugün nasıldır?

Aralarında Virginia Woolf, E.M. Foster gibi yazar ve sanatçıların bulunduğu, geleneğe, baskıya, burjuva alışkanlıklarına isyankâr üyeleriyle ünlü Bloomsbury Grubu’nun adını aldığı bölge yüz yıl önce olduğu gibi bugün de kültür merkezidir. Bloomsbury Festivali’ne de ev sahipliği yapar.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR