10 Soruda Slyvia Plath

10 Soruda Slyvia Plath


Twitter'da Paylaş
0

1. İlk şiiri yayımlandığında kaç yaşındaydı?

Sekiz. Boston Herald’ın çocuk bölümünde yayımlandı. Sıcak yaz akşamlarında gördükleri ve duydukları hakkında kısa bir şiirdi.

2. Zihinsel hastalığına karşın nasıl bir öğrenciydi?

Öğrenim yaşamında başarılıydı. Smith Koleji’nde burslu okudu, Fullbright bursuyla da Cambridge Üniversitesi’ni bitirdi.

3. Smith Koleji’nde bitirme tezinin konusu nedir?

Tezinin başlığı Sihirli Ayna’ydı. Bölünmüş kişiliklere sahip karakterlerin sorunlarını iki Dostoyevski romanında inceledi. Sylvia Plath’ın şiir dünyası da birbiriyle savaşan zıt kutuplar ve bunlardan türeyen sorunsallarla doluydu. sylviaPlath02

4. 1953’teki ilk intihar girişimi...

Sonrasında elektroşokları şöyle tanımladı: “Karanlıklar zamanı, umutsuzluk ve düş kırıklığı. ... yalnızca insan zihninin cehennemi olabilecek denli karanlık yeniden doğuşun, ruhsal yenilenmenin yavaş, acı verici ıstırabı...”

5. Fitzroy Road No 23, Londra?

Sylvia Plath’ın son üç yılını geçirdiği ve intihar ettiği dairede, bir zamanlar şair W.B. Yeats de yaşamıştı. Sylvia Plath’e göre bu bir çeşit işaretti.

6. Ölümünden hemen önce yazdığı otobiyografik şiiri?

BBC’de “Daddy” adlı şiirini tanıtırken, elektra kompleksli bir kız hakkında olduğunu söyledi. Babasını öldürerek zihnini tüketen karanlık anılardan kurtulmak istediğini, Nazi-Yahudi soykırımı metaforuyla anlattı. Şiirini, babasıyla artık işinin bittiğini söyleyerek bitirdi. Dört ay sonra da intihar etti.

7. Kocası, şair Ted Hughes “Jaguar” şiirinden sonra...

Yazdığı “Pursuit” adlı şiirde panter tarafından kovalanan bir kadını anlatır. Panterin açgözlülüğü Ted Hughes’un ihanetlerini hatırlatır.

8. Sırça Fanus’u Victoria Lucas mı yazdı?

İlk yayımlanışında takma ad kullandı. Ölümünden sonra, 1967’de kendi adıyla Avrupa’da yeniden yayımlansa da ABD’de ancak 1971’de yaymlanabildi. Nedeniyse annesi ve kocası Ted Hughes’un buna izin vermemesiydi. Romanda deneyimlerine dayanarak, öğrenci bir genç kızın zihinsel hastalığını, intihar girişimini ve sonunda iyileşmesini anlattı. Kişi ve yer adlarının değiştirildiği yarı otobiyografik bir metindir.

9. The Collected Poem’in (1981) başarısı?

Şiirlerinde yabancılaşma, ölüm, kendini yok etme temalarını işleyen Sylvia Plath, The Collected Poems ile Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Öldükten sonra ödüllendirilen ilk kadın şair oldu. nilgunmarmara

10. Sylvia Plath ile Nilgün Marmara...

Şair Nilgün Marmara’nın üniversitede hazırladığı tezinin konusu: “Sylvia Plath’ın Şairliğinin, İntiharı Bağlamında Analizi”. 1987 yılında yirmi dokuz yaşında intihar eden Nilgün Marmara’nın adı ölümünden sonra sıklıkla Sylvia Plath ile anıldı.

Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR