Alice Harikalar Ülkesinde Hakkında Sandıklarda Unutulmuş Birkaç Not
20 Mayıs 2019 Ne Haber

Alice Harikalar Ülkesinde Hakkında Sandıklarda Unutulmuş Birkaç Not


Twitter'da Paylaş
0

Gerçek Alice

Alice Harikalar Ülkesinde'nin, Charles Lutwidge Dodgson'ın on yaşında küçük bir kıza anlattığı fantastik hikâyelerden doğduğu bilinir. Charles L.Dodgson'ın 1865 yılında Lewis Carroll takma adıyla yayımladığı kitabının esin kaynağı olan küçük kız ise Alice Liddell'dir (1852-1934).

alice liddell

Alice, 1862 yıllarında çekilmiş bu fotoğrafında Dodgson'ın anlattığı tavşan deliğinden giren adaşını düşünüyor olmalı. Elbette kitabın karakteri hep aynı yaşta kalsa da, Alice Liddell yaşlanır. 

İlk film uyarlaması

Cecil M. Hepworth ve Percy Stow tarafından yönetilmiş, siyah-beyaz, sessiz film ilk kez 17 Ekim 1903’te gösterime girer. Geride kalan yıpranmış görüntüler, BFI National Archieve tarafından ele geçirilir ve korunma altına alınır. lewis carrollİngiltere’de çekildiği günlerde on dakikalık uzunluğuyla en uzun film olarak ünlenen filmden kurtarılabilen materyalle bugün ancak on dakikadan daha kısa olan bu ilk Alice Harikalar Ülkesinde uyarlaması buradan izlenebilir.

El yazması British Library'de

1862 yazında Dodgson’a kitabı yazması için ısrar eden gene Alice’tir. Biraz zaman alsa da, 1864 Kasım ayında oldukça düzenli bir elyazısıyla yazdığı, 37 illüstrasyonun bulunduğu, 90 sayfalık elyazmasını da Alice’e ithaf eder: “a dear child, in memory of a summer day”. Ancak bu elyazması henüz bugünlere kadar yaşamayı başaran Alice versiyonu değildir. Arkadaşları tarafından yayımlanması için yüreklendirilen Dodgson, yazdıklarını genişletir, aileye özel bazı bölümleri çıkarır ve yeni bölümler ekler. Yayımlanan ilk versiyonun illlüstrasyonlarını John Tenniel yapar. Yıllar sonra Alice maddi sorunları nedeniyle elindeki elyazmasını müzayedede satmak zorunda kalır. Değerli yazma Amerikalı bir koleksiyoncu tarafından alınmış olsa da, İngilizlerin İkinci Dünya Savaşı’nda oynadıkları role minnet duyan bir grup Amerikalı tarafından, 1948’de British Museum’a hediye edilir.

lewis carollLewis Carroll


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR