"Baba Haydn"
28 Ağustos 2018 Müzik

"Baba Haydn"


Twitter'da Paylaş
0

Joseph Haydn'ın yaşadığı dönemde büyük bir saygınlığı var.

Joseph Haydn 1789 yılında, Viyanalı ünlü hekim Peter Leopold Genzinger'in eşi Marianne von Genzinger için 59 nolu piyano sonatını yazmış. Fotoğraf görüntüsünde kendi elinden çıkan orijinal notaları görüyorsunuz. Haydn'ın notaları, besteleri ve karalamalarını içeren ve dünyayı dolaşan serginin, 2014 yılında uğradığı kentimiz İstanbul'daki etkinliklerde çekmiştim bu fotoğrafı. Görüntü kalitesini hoş görün.

Joseph Haydn

Biyografi yazarları, bu ilişkinin niteliği konusunda pek anlaşamıyorlar. Marianne'nin Haydn'a büyük bir sevgi ve hayranlık duyduğu kesin. Aralarındaki 25 yaş farka rağmen Haydn için bu ilişkinin arkadaşlıktan çok daha fazla şey ifade ettiği, hatta bunun muhtemelen platonik –kimi müzik tarihçilerine göre belki de karşılıklı– bir aşk olduğuna dair görüşler var.

Barok dönemin ardından gelen, eserleriyle klasik dönemin ve Mozart, Beethoven gibi büyük bestecilerin yolunu açan, yüzden fazla senfonisiyle “Senfoninin Babası” kabul edilen Haydn, Avusturya kırsalından on iki çocuklu bir ailenin oğlu. Kilise korosunda müzik yeteneği keşfedilince sekiz yaşında Viyana'ya gönderiliyor. O dönemde, bir köylü çocuğu için büyük bir kariyer adımı bu elbette.

Soprano sesi o kadar iyi ki, Viyana korosunun yıldızı oluyor. Yavaş yavaş ergenliğe doğru giderken koro yöneticisi; küçük bir operasyonla bu sesi ömür boyu muhafaza etmek isteyip istemediğini soruyor. Çocuk Haydn, daha bunun ne anlama geldiğini bilmeden hevesle kabul ediyor öneriyi.

Derken son anda durumu tesadüfen haber alan babası, Viyana'ya gelerek yaşanacaklara engel oluyor. Hadım edilmiş olsaydı, büyük olasılıkla besteci değil şarkıcı olarak yoluna devam edecekti ve klasik müzik bambaşka bir yöne doğru gidecekti belki de.

Joseph Haydn'ın yaşadığı dönemde büyük bir saygınlığı var. Çevresine, özellikle müzik camiasına yaptığı yardımlarla ve iyiliklerle “Baba” ünvanına layık görülmüş. Dönemin genç yıldızı Wolfgang Amadeus Mozart da âdeta ikinci bir baba gibi seviyor Haydn'ı.  Elli sekiz yaşındaki Haydn, o yıllar için yaşlılık sınırlarında ve ağır bir hastalıkla mücadele ettiği bir dönem geçiriyor. Bunu öğrenen Mozart, ustasının ziyaretine gidiyor. Kendisine o ana kadar hep destek olmuş ve önünü açmış, dolayısıyla çok sevdiği saydığı bir insan “Baba Haydn”.  Bütün günü beraber geçiriyorlar, Wolfgang birçok konuda danışıp fikirlerini alıyor üstadının. Akşam dönerken de bir duygusallıkla, "Büyük olasılıkla birbirimize son kez veda ediyoruz" diyerek ayrılıyorlar.
Ama durum beklendiği gibi olmuyor. Hastalığı atlatıyor, üstelik bir yirmi yıl kadar daha yaşıyor Haydn. Ama işe bakın ki, o akşam yine de son vedaları oluyor. Çünkü Mozart o görüşmeden kısa bir süre sonra, otuz beş yaşında hayata veda ediyor.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR