Hayvanat bahçesinde yaşayan en yaşlı balık Dede uyutuldu
13 Şubat 2017 Hayat Doğa

Hayvanat bahçesinde yaşayan en yaşlı balık Dede uyutuldu


Twitter'da Paylaş
0

ABD'de seksen yılı aşkın süredir bir akvaryamda yaşayan akciğerli balık Dede, yaşlılığa bağlı olarak yaşam kalitesindeki düşüş ve organ yetmezliği nedeniyle uyutuldu.

Hayvanat bahçesindeki akvaryumda yaşayan en yaşlı balık olma özelliği taşıyan balık dün geçtiğimiz hata uyutuldu. ABD'nin Chicago kentindeki Shedd akvaryumunda yaşayan Dede (Granddad) lakaplı akciğer balığının seksen yılı aşkın ömrünü söz konusu akvaryumda geçirdiği aktarıldı. Yaklaşık bir buçuk metre uzunluğunda ve on iki kilogram ağırlığındaki balığın, yaşlılığa bağlı olarak yaşam kalitesindeki düşüş ve organ yetmezliği nedeniyle ötanazi ile uyutulduğu belirtildi. Shedd akvaryumu yöneticisi Bridget Coughlin tarafından yapılan açıklamada, Dede’nin, 1933-1934 yılında düzenlenen Uluslararası Chicago Fuarı için Avustralya’daki Sydney akvaryumundan getirildiği ve şimdiye kadar 104 milyon kişinin kendisini ziyaret ettiği paylaşıldı.
Avustralya’da koruma altında bulunan söz konusu balık türü, doğal ortamında yüzyıla yakın yaşayabiliyor. Avustralya’nın Queensland eyaletinde yer alan Mary ve Burnett nehirlerine özgü akciğer balıkları tek bir ilkel akciğere sahip ve havayı soluyan az sayıdaki balık türü arasında bulunuyor.

(tr.sputnik)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR