Hollywood’dan Siyasi Komplo Filmleri
12 Haziran 2017 Kültür Sanat Sinema

Hollywood’dan Siyasi Komplo Filmleri


Twitter'da Paylaş
0

Konu ABD ve siyaset komploları olunca, özellikle içinde Rusya, FBI ve ABD başkanını içeren bolca Hollywood filmi bulunuyor. Bunlardan ilk akla gelenler şunlar ve günceliklerini koruyorlar:

JFK (1991)

ABD eski başkanı John F. Kennedy’nin 22 Kasım 1963’te öldürülmesinden itibaren konuyla ilgili birçok komplo teorisi ortaya atıldı. Bu teorileri içeren birçok film de yapıldı, ancak bunlardan Oliver Stone’un 1991'de çektiği JFK, FBI’ın olayın gerçekleşmesiyle ilgili vardığı resmi sonuca alternatif bir sonuç üretti. Film gişede 40 milyon dolardan fazla hasılat yaptı.

Nixon (1995)

Belki de ABD tarihindeki en büyük skandal olan Watergate skandalı, Oliver Stone’un Nixon isimli biyografik filminde ana konusunu oluşturuyor. Bir ofis binasına zorla girme olayı nasıl ABD başkanının görevini kötüye kullanma suçlamasıyla karşı karşıya kalmasına varabildi. Filmde bu konu FBI raporlarıyla anlatılıyor.

Başkanın Adamları (1997)

Komedi türünden Wag the Dog (Başkanın Adamları) filminde Dustin Hoffman’ın canlandırdığı karakter, Robert De Niro’nun canlandırdığı hayali ABD başkanını, adının karıştığı bir seks skandalından kurtarmak için ülkeyi Arnavutluk ile savaşa sürüklüyor. Oynanan oyunu, şüpheci bir FBI ajanı ortaya çıkartıyor. Film, medyanın siyaset üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.

Şimşek Yürek (1992)

Thunderheart (Şimşek Yürek) filminde, 1975'te yaşanan bir silahlı saldırı sonucu ölen bir Kızılderili kabilesi konsey üyesinin cinayetini araştıran FBI ajanı Ray Levoi’nin (Val Kilmer) hayatı ele alınıyor. Cinayeti araştırmak için kabilenin bulunduğu araziye taşınan Levoi, belirli bir süre sonra araştırmasını derinleştirmek için değişik yöntemler kullanmaya başlıyor.

Mançuryalı Aday (2004)

Frank Sinatra’nın başrolünde oynadığı 1962 yapımı orijinal The Manchurian Candidate filminde bir savaş tutsağının beyninin yıkanarak nasıl uluslararası bir suikastçıya dönüştüğü ele alınıyor. 2004'te tekrar çekilen ve başrolünde Denzel Washington’ın oynadığı Mançuryalı Aday ise aynı konu Körfez Savaşı zamanında geçecek şekilde işleniyor.

Köstebek (2011)

John le Carré’nin bir romanından esinlenilen gerilim türünden Tinker Tailor Soldier Spy (Köstebek) filminde, 1970’lerde Londra’da yaşayan emekli bir ajanın İngiliz istihbarat teşkilatı MI6’ya sızmış bir Sovyet ajanını ifşa etme çabasını izliyoruz. Filmde Gary Oldman ve John Hurt başrolü paylaşıyor.

Kanada Salamı (1995)

Siyaset konusunda sözünü esirgemeyen birisi olarak tanınan yönetmen Michael Moore, 1995 yapımı Canadian Bacon (Kanada Salamı) filminde ABD’nin Kanada’yı işgal etmesi durumunda neler olabileceğini izleyiciye sunuyor. Filmde, ABD başkanının bu hamleyi ekonomiyi geliştirmek ve kendi popülerliğini arttırmak için yaptığı mesajı veriliyor.

Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR