İnsanlar İnternetteki Yazıları Okurken Nelere Dikkat Ediyor?
16 Kasım 2019 İnsan Medya

İnsanlar İnternetteki Yazıları Okurken Nelere Dikkat Ediyor?


Twitter'da Paylaş
0

İnsanlar internet sitelerinde bulunan kısa makale ve blogları okuduğunda içeriğin yüzde kaçını gerçekten okuyor? Görsellerin altında bulunan açıklamalar okunuyor mu? Okurların yüzde kaçı makalenin hepsini okuyor?

David Ogilvy 1963 tarihli Bir Reklamcının İtirafları adlı kitabında manşeti okuyan insan sayısının yazının hepsini okuyan kişi sayısının beş katı olduğundan bahseder. Günümüzde durum hâlâ böyle midir?

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, insanlar yüz on bir ya da daha az kelime içeren sayfaların ancak yarısını okuyor. 2018’de CXL Institute tarafından yapılan çalışma ise aşağıdaki soruları yanıtlamayı hedefliyor:

  • Kısa makaleler nasıl okunuyor?
  • Bir makalenin ne kadarı okunuyor?
  • İnsanlar görsellerin altında yazan açıklamaları okuyor mu?
  • Yaşça daha büyük olan internet kullanıcıları, yazıları genç okurlarla aynı şekilde mi okuyor?

Çalışmada astronot eğitimi üzerine yazılmış, başlık, görsel ve farklı yazı boyutlarından oluşan, yaklaşık üç yüz kelimelik bir yazı kullanıldı. Makalenin içeriği yoğun olmamasına rağmen üç bölümden oluşuyordu. Katılımcıların yazıyı nereye kadar okuduklarını ve okumak için sayfayı sürekli aşağı kaydırmanın insanların okuma oranını azaltıp azaltmayacağını görmek istedik.

Aynı yazı iki farklı gruba gösterildi: Gruplardan biri on sekiz ile otuz yaş arası, diğeriyse elli ile altmış yaz arası bireylerden oluşuyordu. Bütün katılımcılara uzay eğitimine ilgisi olduğu ve ellerindeki makaleyi otuz saniyede okumaları gerektiği söylendi. Göz izleme verileri kullanıldı. Bulgulara göre iki grubun okuma şekilleri hemen hemen aynıydı. 

CXL Institute katılımcıların neye ne kadar süre baktığını tespit etmek için AOI (ilgi alanları) bölümünü oluşturdu. Bu bölümleri kullanarak aşağıda yer alan sonuçlara vardı:

İnsanların %97’si başlığı okuyor

Neredeyse herkes karşılarına çıkan makalelerin başlıklarını okuyor ve genellikle yedi kelimeden oluşan başlıkları okumak için ortalama 2,9 saniye harcıyor. Alt başlık ise insanların %98’i tarafından görülüyor, ancak yaklaşık yirmi bir kelimeden oluşan bu bölüme 2,8 saniye harcandı. Bu demek oluyor ki insanlar genelde alt başlıklar üzerinde yalnızca göz gezdiriyor.

Sayfanın en çok hangi bölümlerine bakıldı?

Birinci ve ikinci grubun ikisi de makalenin ilk yarısında daha fazla zaman harcadı. İkinci en fazla zaman harcadıkları yer kullanılan görseldi. Üçüncüde farklı şeyler karşımıza çıkıyor. Genç grup yazının ikinci yarısında oyalanırken ikinci grup alt yazıyı okurken daha fazla zaman harcadı.

Yazının ne kadarı okundu?

Genç okurlar %62,9’unu okurken altmış yaş üzeri okurlar %54,5’ini okudu.

İnsanların farklı içerik bloklarına bakarken ne kadar zaman harcadığını göz önünde bulundurup bunu kelime sayısıyla karşılaştırdığımızda yazıyı kelime kelime okumak yerine taradığı sonucuna vardık. 

Görsellerin altındaki yazıları kaç kişi okuyor?

On sekiz-otuz yaş: %91,9

Elli-altmış yaş: %90,9

Reklamlar kaç kişinin dikkatini çekti?

Katılımcıların çoğu reklamlara 1,5 saniyeden fazla bakmadı. Ancak birinci grubun %48,4’ü, ikinci grubun ise %33,3’ü sitede çıkan reklamlara göz attı.

Sonuç:

  • İnsanların %97’si başlığı okudu.
  • %98’i alt başlığı okumasa da göz attı.
  • %60’ı yazıyı sonuna kadar okudu (daha doğrusu taradı). 
  • %91’i görselin altında bulunan açıklamayı okudu.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Conversionxl)

 


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR