Kanınızdaki Küçük Bombalar: Kompleman Sistemi | video

Kanınızdaki Küçük Bombalar: Kompleman Sistemi | video


Twitter'da Paylaş
0

Her canlı kendisini yemeye çalışan diğer canlılarla savaşmak zorundadır. Çok hücreli canlılar milyarlarca yıldır evrimleştikçe kendilerini savunmak için bazı yollar geliştirdiler. Vücudumuzun en önemli savunma sistemi genelde bilinmiyor: Kompleman Sistemi. Bu sistem istilacılara karşı en önemli silahlarımızdan biri. Video, bu sistemin tanımını yapıp önemini örneklerle irdeliyor. Ardından şu soruları soruyor: Kompleman Sistemi neden tehlikelidir? 

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR