Kendin Olabilme Cesareti: E.E. Cummings’le Sanat, Hayat ve Hissetmekten Korkmamak Üstüne
2 Eylül 2018 Edebiyat Kültür Sanat Şiir

Kendin Olabilme Cesareti: E.E. Cummings’le Sanat, Hayat ve Hissetmekten Korkmamak Üstüne


Twitter'da Paylaş
1

“Başkası olmayın, kendiniz ol. Gece gündüz sizi başka birine benzetmek için uğraşan bu dünyada kendiniz olmaya çalışmak insanların verebileceği en zor savaştır.”

Maria Popova

Nehri geçmek için gereken köprüyü ancak sen kurabilirsin,” diye yazar Nietzsche otuz yaşındayken. Nobel ödüllü şair Seamus Heaney ise ondan bir yüzyıl sonra gençleri şöyle yönlendirir, “Deneyimin gerçek ve sağlam yolu ruhuna ve kendi gizli bilgine karşı dürüst olmaktan geçer.” Her kuşak benzerliği baskılarıyla savaşması gerektiğine, ondan önceki kuşağın kendi özündeki gizli bilgiyi korumak için verdiği mücadeleden daha fazlasını yapacağına inanır. E. E. Cummings’in de geleneklere uymayan özünden, onun içindeki bilgiden asla korkmadığı düşünülür. Çünkü, biyografi yazarının da açıkladığı gibi, "Cummings korkuyu küçümserdi ve hayatını korku tarafından yönetilenlere karşı çıkmakla geçmişti”. Şairin elli dokuzuncu doğum gününde Michigan’daki bir yerel gazete “Şairden Öğrencilere Öğütler” başlığıyla Cummings’in hayat, sanat ve kendin olabilme cesaretiyle ilgili verdiği bilge öğütlere yer verdi. Ardından bu öğütler genişletildi ve E. E. Cummings: A Miscellany Revised adıyla bir kitap olarak yayımlandı. Bu kitap kısaca Cummings’in bir sanatçı olmaktan ne anladığını açıklıyordu. Şairin kendin ve sanatçı olabilmekle ilgili sözleri şöyleydi:

• Bir şair hisseden ve hissettiklerini sözcüklerle anlatandır.

• Bu kolay gibi görünebilir. Hiç kolay değildir.

• Birçok insan nasıl hissettiğini bilir, düşünür ve buna inanır. Fakat bu sadece bilme, düşünme ya da inanmadır. Hissetme değildir. Şairlik ise bilme, düşünme ya da inanma değil, hissetmedir.

• Hemen hemen herkes düşünmeyi, inanmayı ya da bilmeyi öğrenebilir. Fakat hiç kimseye nasıl hissedeceği öğretilemez. Neden mi? Çünkü ne zaman düşünseniz, inansanız ya da bilseniz siz de birçok insandan biri olursunuz. Fakat hissettiğiniz anda başkası değil kendiniz olursunuz.

• Başkası olmayın, kendiniz olun. Gece gündüz sizi başka birine benzetmek için uğraşan bu dünyada kendiniz olmaya çalışmak insanların verebileceği en zor savaştır. Savaşmaktan asla vazgeçmeyin. Cummings bunları söyledikten dört yıl önce büyük bir savaş verdiğini biliyordu. Academy of American Poets ödülüne değer görüldüğünde gelenekselcilerin yönelttiği acımasız eleştirilerle mücadele etmek zorunda kalmıştı. Gelenek taraftarları onun gelenekleri bir yana bırakıp, sanatını yaparken kimseye benzemeden sadece kendisi olmasını nefretle karşılamıştı. Cummings ise ne yapmaya çalıştığını açıklamıştı bile:

• Sözcüklerle başkasını değil kendinizi anlatmak şair olmayan birinin hayal edebileceğinden daha fazla çalışmak anlamına gelir. Neden mi? Çünkü sözcükleri sanki bir başkasıymış gibi kullanmak dünyanın en kolay işidir. Birçoğumuz bunu her zaman yapıyoruz. Fakat bunu yaptığımız zaman asla şair olmuyoruz.

• Eğer savaşmakla, çalışmakla, hissetmekle geçen ilk on ya da on beş yılın ardından tek bir dize bile yazabilmişseniz oldukça şanslı olduğunuzu bilmelisiniz.

• Kısacası şair olmak isteyen tüm gençlere önerim şudur: Kolay bir şeyler yapın. Örneğin dünya nasıl patlatılır onu öğrenin. Sadece istekli olmayın, ölene kadar hissetmekten, çalışmaktan ve savaşmaktan memnun olun.

• Kulağa çok mu kasvetli geliyor? Hiç de öyle değil. Bu, dünyada yaşayabileceğiniz en mükemmel hayat. Ya da ben öyle düşünüyorum.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Brain Pickings)


Twitter'da Paylaş
1

YORUMLAR


Onur Bütün
"Başkası olmayın, kendiniz ol." Epigraftaki bu "ol" kulak ve göz tırmalıyor, acaba "olun" muydu orijinal metinde?
6:25 PM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR