Sicim Kuramı Fiziğin Bütün Sorularını Yanıtlayabilir mi? | video
3 Şubat 2020 Bilim Teknoloji

Sicim Kuramı Fiziğin Bütün Sorularını Yanıtlayabilir mi? | video


Twitter'da Paylaş
0

Sicim Kuramı: Her şeyin özelliğini anlatan çok ünlü, tartışmalı ve çoğunlukla yanlış anlaşılmış bir hikâye. Peki, niçin böyle bir hikâye geliştirdik? Teorinin bahsettiği şeyler doğru mu? Yoksa bu, kenara atmamız gereken bir fikir mi? Kurzgesagt bu videosunda basit bir dil kullanarak Sicim Kuramı’nı açıklamaya çalışıyor. 

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR