Sıfır Makyaj: Kadınlık Deneyimlerine Nitelikli Bir Bakış
6 Kasım 2019 Ne Haber Tiyatro Eğitim

Sıfır Makyaj: Kadınlık Deneyimlerine Nitelikli Bir Bakış


Twitter'da Paylaş
0

“Kadın ya da erkek, insan için mizah iyileştirici bir şey. Bir şeye güldüğün an değişirsin. Kadınlar için daha önemli gülmek ve güldürmek. Gülebiliyorsan güçlenmişsin demektir."

Seda Yüz, stand-up gösterisi Sıfır Makyaj’da kadınlık durumlarını, kendi yaşantısı ve deneyimlerinden hareketle sahneye aktarıyor. Kadın olmak, evlilik, hamilelik ve anne olma halleri üzerinden deneyimlendiğinde nasıl oluyor da yeni biçimlere bürünüyor? Doğru bilinenler nasıl da tam tersine dönüşebiliyor? Sanatçı, tecrübelerini mizahi ve eleştirel bir yaklaşımla seyirciyle paylaşılıyor. Yüz, stand-up’a yönelik iyi vakit geçirme beklentisini karşılamakla yetinmiyor. Seyircinin toplumsal cinsiyete dair incelikli bir kavrayışa ulaşabilmesine de aracılık ediyor.

Sıfır Makyaj’da özellikle kadın izleyici, oyunun sahnelenme biçimiyle daha farklı bir yakınlık kurabilir. Yalnız olmadığını, öteki hemcinsleriyle kendisine benzer bazı mücadele, yaşantı ve paylaşımların içinde olduğunu kavrayabilir. Oyunda sahnelenen duygular, düşünceler, ortak rahatsızlıklar, anlatıcı ve seyirci arasında dürüst bir iletişim kurulmasına ön ayak olabilir. Geleneksel erkek merkezli söylemler karşısında kadınların duyduğu rahatsızlık mizahi bir eksende günlük konuşma diliyle ifade ediliyor. Erkeklerin de bir kadının ağzından küfür, taciz, hamilelik ve anneliğe dair yaşantılara tanık olması kıymetli. Bir kadının anne olduktan sonra vücuduna, ilişkilerine, çalışma hayatına, ailesine yeniden uyum sağlama sürecinde deneyimledikleri kadın merkezli bir bakış açısıyla ele alındığında olup bitene, akışa dair sarsıcı ve zihin açıcı bir söylemi de beraberinde getiriyor.  

Seda Yüz kendisiyle yapılan görüşmede oyunuyla ilgili, “Ben stand-up yapıyorum. Aynı zamanda bir feministim. Ben zaten buyum yani. Anlattıklarım da benim dert ettiğim meseleler. Bir kadın stand-up yapıyorsa, bu içerik çok doğal. Çünkü kadınların yaşadıkları şey bu. Kendi bakış açından, seni sinirlendiren ya da güldüren şeyleri anlatıyorsun. Ama şunu söylemem lazım benim işim stand-up. Ben feminizmle ilgili de şaka yapıyorum. Bir şeyleri ortak paydada buluşturmak gibi bir kaygım yok,” diyor. “Yaralara gülmenin kadın üzerinde nasıl bir etkisi oluyor sizce?” sorusuna ise “Kadın ya da erkek, insan için mizah iyileştirici bir şey. Bir şeye güldüğün an değişirsin. Kadınlar için daha önemli gülmek ve güldürmek. Gülebiliyorsan güçlenmişsin demektir. Ayrıca söylenmemiş ve birikmiş çok şey var. Yani komedi için çok verimli bir alan. Erkekler de bunları duyduğunda bir değişim yaşıyorlar aslında,” diyerek üslubuna dair incelikli ipuçları veriyor. 

Eleştirel, üretici ve zihin açıcı düşünceye inananların şovu Sıfır Makyaj’da Seda Yüz ezber bozan bakış açısıyla annelik, hamilelik ve evlilik kavramlarını bir kez daha incelikli biçimde sorgulamamızı sağlıyor, iyi de ediyor. 

Oyun, Beyoğlu Gri Sahne’de 6 Kasım ve 20 Kasım Çarşamba 20:30’da izlenebilir.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR