Sigmund Freud Hakkında Az Bildiğimiz 11 Gerçek
8 Mart 2020 Edebiyat Liste

Sigmund Freud Hakkında Az Bildiğimiz 11 Gerçek


Twitter'da Paylaş
0

Freud’u psikanalizin kurucusu olarak tanırken, terapi köpeklerinden, Hollywood ile olan ilişkisinden veya kokainle yaşadığı aşktan haberdar olmayabilirsiniz.

1 Beklenmeyen bir sorunla dünyaya geldi

Jacob ve Amalia Freud’un sekiz çocuklarından ilki olan Sigmund, 1856’da nadir rastlanan bir sorunla dünyaya geldi, doğum sırasında yırtılması gereken zar yırtılmamış, başını ve yüzünü kaplamıştı. Çok nadir rastlanan bu olay doktorlar ve ebeler sayesinde bebek zarar görmeden gideriliyor. Yaşananları sıkıntı olarak görmeyen Amalia Freud çok mutlu oldu çünkü büyük başarılara imza atacak çocukların doğumları sırasında bunu müjdelediklerini anlatan efsanelere inanıyordu.

2 Kurbağaların beyinlerini inceledi

Freud’un aldığı ilk eğitimlerin ve çalışmaların odak noktası nörolojiydi. Yılanların cinsel organlarını inceledikten sonra omurgalıların ve omurgasızların beyinlerini karşılaştırmaya başladı. Ayrıca nöronun keşfine de önemli katkıda bulundu.

3 Hipnoz üzerine çalışmalar yaptı

Viyana Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Freud, Viyana Genel Hastanesi’nde çalışmaya başladı ve doktor Josef Breuer ile işbirliği yaptı. Freud’a ilgi duyan Breuer, hastaları hipnoz yoluyla tedavi etmeyi savunuyordu. Breuer’in “Anna O.” olarak bilinen hastalarından biri hipnotik tedavinin etkisinde olduğu anlarda hoş olmayan anıları hatırlıyor gibi görünüyordu. Freud, öbür hekimlerden daha fazla bilgi edinmek için Paris’e gitti ama 1886’da Viyana’ya döndüğünde kendi tekniklerini kullanmaya başladı ve hipnozdan uzaklaştı.

4 Ahlak kuralları sarsıldı

Zamanla Freud’un psikiyatri üzerindeki etkisi hem tebrik edildi hem de önemsenmedi. Eleştirmenleri, 1921’de Freud’un araştırmasına katılan Amerikalı bir psikanalist olan Horace Frink örneğinde olduğu gibi hastalarına yönelik manipülatif davranışa eğilimli olduğunu iddia ediyor. Freud’un rehberliğinde Frink karısından boşandı ve hastalarından Angelika Bijur’la evlendi. Bu olay Frink’in kızı tarafından ortaya çıkarıldığında Freud çok eleştirildi.

5 Amerika Birleşik Devletleri’nden nefret ediyordu

Freud, psikanaliz kuramlarından dolayı ABD’de onurlandırılmasına rağmen övgüden başka hiçbir şeyden hoşlanmıyordu. Amerika’ya Carl Jung’la 1909’da buharlı gemiyle yolculuk eden Freud, Amerikalı ev sahiplerinin (ilk adını kullanan) tavırlarından dolayı rahatsız oldu ve bütün kültürün parayla meşgul olduğunu hissetti. Naziler 1938’de Viyana’nın yönetimini devraldığında Freud, Manhattan’da yaşayan bir akrabasından gelen davetiyeyi kabul etmedi, Amerika’yı sevmediğini buradan anlayabiliriz. (Anca, Napolyon’un büyük torunu olan Prenses Marie Bonaparte’nin müdahalesinden sonra istifa ederek Londra’ya kaçtı)

6 Hollywood yardımını istedi

1899’lar Düşlerin Yorumu da dahil teorileri üzerine çeşitli kitapların yayınlanmasıyla kötü ünü gittikçe arttı. 1925’te MGM başkanı Samuel Goldwyn Freud’un “Dünyanın en büyük aşk uzmanı” olduğunu ilan etti, Antony ve Kleopatra da dahil olmak üzere, senaryo için tarihin çeşitli aşk hikâyelerine başvurmasını istedi. Freud’un sinemaya ilgisi yoktu ama bir zamanlar Charlie Chaplin’in resmi olmayan bir incelemesine zaman ayırmıştı.

7 Kokaini seviyordu

Tehlikeli olduğu ve bağımlılık yaptığı açıklanmadan önce, yüzyılın başında kokain enerji veren güvenli ve pratik bir yol olarak kullanılıyordu. Freud, uyuşturucunun etkisi üzerinden üzüntüden kurtulduğunu ve normalde beyninin derinliklerinde olan monologların ortaya çıktığını fark etti. İlacın etkilerini öven dört makale yazdı hatta bazı hastalar üzerinde kullandı. Hayatının ileriki zamanlarında uyuşturucuyu bıraktı ve uyuşturucunun sadece dikkati dağıtan bir şey olduğunu söyledi.

8 Terapi köpekleri vardı

Freud, endişe bozukluğu olan hastaları sakinleştirmek için yaygınlaşmasından çok önce hayvan dostlarımızı kullanmaya başlamıştı. Bazen Çov-Çov cinsi Jofi’nin terapi sırasında hastalarıyla oturmasına izin verdi ve hastaların daha rahat oldukları gözle görülebiliyordu. 1960’lı yıllarda terapi köpekleri fikri daha fazla araştırıldığında araştırmacılar, Freud’un Jofi hakkında yazdığı makalelerden destek aldılar.

9 Divan satmaya yardım etti

Freud hastalarının bir divana uzanmasını, yeni düşüncelerin açığa çıkması için zihinlerini ferah tutup tavana bakmalarını tercih ediyordu ve bu psikanaliz uygulamasının standardı haline gelmişti. 1940’larda Imperial Leather Furniture Company of Queens özellikle psikanalitik alanda, sinir hastalarını rahatsız edecek düğmeler ve yastıklar bulunmayan divanlar üretti.

10 Nobel Ödülüne 13 kez aday gösterildi

1915-1938 yılları arasında Freud Nobel Ödülü'ne tıp alanında on iki kez, edebiyat alanında bir kez aday gösterildi ama hiçbir zaman ödül alamadı. Eleştirmenler, psikanalizin kanıtlanmamış bir uygulama olduğunu iddia etti. 1930’da Goethe ödülüne değer görüldüğünde kızı Anna Freud kanserle savaştığı için onun adına Almanya’ya ödülü almaya gitti.

11 Hırsızlar Freud’un küllerini çalmaya çalıştı

Kanserle uzun ve acı veren bir mücadeleden sonra Freud 1939’da intihar etti. 2014 yılında, külleri –Prenses Marie Bonaparte’nin kendisine verdiği 2300 yıllık bir Yunan vazosu içinde– Londra’daki Golder Green Crematorium’dan hırsızlar tarafından neredeyse çalınıyordu. Karısı Martha’nın da küllerinin bulunduğu vazo hırsızlık girişimi sırasında hasar gördü. Krematoryum çalışanları vazoyu daha güvenli bir yere taşıdı ama hırsızların yakalanıp yakalanmadığı belli değil.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR