Sonu Olmayan Liste: Game of Thrones’taki En Çarpıcı Ölümler
5 Ağustos 2017 Kültür Sanat Televizyon

Sonu Olmayan Liste: Game of Thrones’taki En Çarpıcı Ölümler


Twitter'da Paylaş
0

Bu dizide “tüm erkekler ölür” ve tabii kadınlar ve çocuklar da. Bazen en sevilen karakterler aramızdan çok erken ayrılır, bazen de ölümünü dört gözle beklediklerimiz tam da hak ettiklerini bulur. Her bölüm ortalama on karakterin hayatını kaybettiği dizide tüm ölümleri sıralamak elbette imkânsız. Bu listede sadece en çarpıcı olanlar yer alıyor.

1 Ned Stark (Sean Bean)

Başlangıçta hepimiz Kuzey’in lordu Ned Stark’ı serinin esas karakteri sanmıştık. Kendisi dürüst, hakkaniyetli, asil bir savaşçıydı. Nihayetinde bu tip karakterler asla ölmezdi. Ned Stark’ın başını kesen kılıç havadayken bile hâlâ böyle düşünüyorduk. Fakat zalim Kral Joffrey istediğini yaptı ve biz de bu dizide her an herkesin ölebileceğinin ilk işaretini almış olduk.

2 Hodor (Kristian Nairn)

Cüsseli vücudu, güleç yüzü ve sınırlı sözcük dağarcığıyla hepimizin sevdiği, eğlenceli bir karakterdi Hodor. Özellikle Bran’in artık yürüyemeyeceğini öğrendiğimizde Hodor’a daha fazla işin düşeceğini de anlamıştık. Fakat hiçbirimiz bu kadarını beklemiyorduk. “Yahu bu ‘Hodor’ nasıl bir isim ki?” diye düşünenlerimiz de ölüm sahnesinde cevabını aldı.

3 Shireen Baratheon (Kerry Ingram)

Stannis Baratheon’un küçük kızı, ailenin en akıllısı. Melisandre yüzünden birçok insan yanarak öldü ama hiçbiri bu küçük kız kadar üzmedi bizi. Hastalığı yüzünden hep karanlık odalarda tutulmuş, annesinden pek sevgi görmemiş bir kızın nasıl böyle akıllı, sevecen, sıcakkanlı biri olduğunu anlayamadan aramızdan ayrıldı.

4 Catelyn and Robb Stark (Michelle Fairley and Richard Madden)

Eğer sıkı bir Game of Thrones takipçisiyseniz artık “düğün, eğlence” gibi sözcükler size olumsuz şeyler ifade etmeye başlamıştır. Stark ailesinin neredeyse yarısını kaybettiğimiz bu düğün sonunda hepimiz büyük bir düşman kazandık: Frey ailesi. Ne demişler, bu devirde kimseye güvenmeyeceksin.

5 Ygritte (Rose Leslie)

“Hiçbir şey bilmiyorsun, Jon Snow” diye diye gitti kızıl saçlı savaşçımız. Çok şey yaşamış, çok şey görmüş bir karakterdi. Jon Snow’u bile değiştirdi. Duvarın kuzeyini sevdirdi bize. Fakat senaristler yine şaşırtmadı ve erken bir vedaya şahitlik ettik.

6 Rickon Stark (Art Parkinson)

Starkların en küçüğü Rickon o savaş alanında koşarken hangimiz “Çapraz koş Rickon, çapraz koş!” diye bağırmadık ki! Ölümünün en acı taraflarından biri de seride gördüğümüz en sadist karakterlerden biri olan Ramsay Bolton yüzünden olmasıydı.

7 Shae (Sibel Kekilli)

Dizideki gururumuz Shae, başta kendini bize sevdirtti ama sonra çok şaşırttı. Tyrion’la ne kadar iyi bir ikili oldular diye sevinirken hiç olmayacak biriyle, Tyrion’ın babasıyla onu aldattı. Elbette bu noktaya gelmesindeki sebepler neydi bilmiyoruz ama Tyrion’ın dizideki en sevilen karakterlerden biri olduğunu düşündüğümüzde, izleyicilerin çoğu bu ölümün hak edilmiş olduğunu düşündü.

8 Oberyn Martell (Pedro Pascal)

Sadece birkaç bölüm gördüğümüz ama sempatikliğiyle hemen kendini sevdiren bir karakterdi. Kendi hatasının kurbanı oldu diyebiliriz.

9 Olenna Tyrell (Diana Rigg)

Olenna Tyrell ailesi için her şeyi yapabilecek bir karakterdi. Hatta bu yüzden torunun kocası Joffrey’i düğün gününde zehirleyerek öldürdü. Bunun için kendisine minnettarız tabii ki. Fakat kendi sonu da damadınınki gibi oldu.

10 Robert Baratheon (Mark Addy)

Kral Robert sağlam bir dost, cesur bir asker, kötü bir eş ve başarısız bir kraldı. Av sırasında geçirdiği bir kaza sırasında öldü ama bu olay gerçekten anlatıldığı gibi mi, orası meçhul. Emin olduğumuz tek şey, Kral’ın ölümünden sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı…

11 Tywin Lannister (Charles Dance)

Lannister hanedanının başı olan Tywin’in sonu hayatı boyunca eziyet ettiği oğlu Tyrion’ın elinden oldu. Bu hepimizin içini ferahlattı ama giderayak oğluna son kazığını da atmış oldu.

12 Stannis Baratheon (Stephen Dillane)

Başına ne geldiyse taht hırsı uğruna ailesini katletmesinden dolayı geldi. Önce küçük kardeşi, sonra kızı, sonra da karısı. Melisandre’ye bu kadar güvenmemeliydi.

13 Walder Frey (David Bradley)

Adaletin dağıtıcısı Arya Stark kendisine verdiği sözü tuttu ve bir turtayla nasıl intikam alınacağını gösterdi bize. Boşuna demiyorlar, Kuzey asla unutmaz.

14 Joffrey Baratheon (Jack Gleeson)

Daha yirmisine gelmemiş bir çocuk nasıl bu kadar zalim olabilir anlamadık ama Joffrey gerçekten de değişik bir karakterdi. Bir gün sonunun geleceğini biliyorduk ama bu kadar kanlı olacağını tahmin etmemiştik doğrusu. Karakterine yakışır bir ölüm oldu.

15 Ramsay Bolton (Iwan Rheon)

Ramsay adeta Kuzey’deki Joffrey’di. İkisi de Sansa’ya eziyet etti, bir sürü insanın ölümüne neden oldu. Ölümü de Sansa’nın elinden oldu tabii ki ve bu ölüm uzun bir zaman sonra Sansa’yı gülümsetti.

Ve tabii ki öbürleri: Khal Drogo, Myrcella Bratheon, Tommen Baratheon, Margeary Tyrell, Loras Tyrell, Renly Baratheon, Ros, Jeor Mormont, Lysa Arryn…

Çeviren: Deniz Saldıran

(NY Times)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR