Uzaylılar Niçin Sonumuzu Getirecek? | video

Uzaylılar Niçin Sonumuzu Getirecek? | video


Twitter'da Paylaş
0

“Bugün NASA’nın uzaylıları bulduklarını ilan ettiklerini hayal edin, mükemmel olmaz mıydı? Hayır olmazdı.” 

Kurzgesagt bu videoda insanların genelde heyecan verici bulduğu uzaylılarla iletişim kurulmasının olası pozitif sonuçlarındansa kötü sonuçlara odaklanmayı tercih ediyor. Hatta uzaylıların Dünya’nın sonunu getireceği fikrini destekliyor.

Evrende (bilindiği kadarıyla) en az 10 milyarı Dünya’ya benzeyen 500 milyar gezegen bulunuyor ve bunlardan büyük bir kısmı Dünya’dan milyarlarca yıl daha yaşlı, ancak şimdiye kadar herhangi bir uzaylı medeniyetiyle karşılaşılmadı. Videoda bununla ilgili farklı senaryolar ve tezler bulunuyor. 

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR