12 Ünlü Yazar Örgün Eğitimi Yorumluyor: “Okulun eğitime müdahale etmesine asla izin vermemelisiniz.”
16 Şubat 2020 Hayat Eğitim İnsan

12 Ünlü Yazar Örgün Eğitimi Yorumluyor: “Okulun eğitime müdahale etmesine asla izin vermemelisiniz.”


Twitter'da Paylaş
0

"Sonra ortaya çıktı ki aslında zihinsel engelli değil bir dâhiymişim. Bana geri zekâlı diyen öğretmenlerim bunu reddetti, ailem de inanmak istemedi. Onlar sadece normal, iyi bir çocuk olmamı umuyorlardı.”

Her insanın hayatının belli bir bölümü okul sıralarında geçiyor ve sanırım çoğu bu durumdan hiç memnun değil. Eğer siz de onlardan biriyseniz, kendinizi kötü hissetmeyin. Çünkü birçok ünlü isim sizinle aynı düşüncede. Yazarlar genellikle eğitimli ve prestijli okullardan mezun insanlar olarak düşünülürler. Elbette hepsi eğitimlidir ama çoğu, bu eğitimi sizin düşündüğünüz yöntemlerle almazlar. Birçok ünlü yazar okul hayatlarında sınıfın en düşük notu alanlardan olmuştur. Fakat bu onların başarısız olduğu anlamına gelmez. Evet, okul oldukça faydalı ve iyi bir kurumdur ama size gerçekten ihtiyaç duyduğunuz şeyleri öğretemez. Çünkü bunların ne olduğunu ancak siz bilebilirsiniz. Öğrenmek için en iyi yerler ise okullar değil kütüphanelerdir. Belki bazıları bu düşüncelere çok kızacak ama birçok ünlü yazar da bu konuda benzer yorumlar yapıyor.

1 Ray Bradbury

“Beni kütüphaneler yetiştirdi. Liseymiş, üniversiteymiş ben öyle şeylere inanmam. Asıl olan kütüphanelerdir çünkü birçok öğrencinin parası yok. Büyük Buhran döneminde liseden mezun olmuştum ve hiç paramız yoktu. Üniversiteye gidemedim ama on yıl boyunca haftada üç gün kütüphaneye gittim. Yazmayı okulda öğrenemezsiniz. Orası yazarlar için son derece kötü bir yerdir çünkü öğretmenler her zaman sizden daha çok şey bildiklerini düşünürler. Gerçek şu ki, bilmezler. Sadece önyargılılardır. Mesela onlar Henry James’i seviyor diye siz de Henry James gibi yazmak zorunda mısınız? Okulların müfredatındaki isimler neden okunuyor ve neden öğretiliyor hiç anlamıyorum. Ama kütüphane öyle mi? Tüm bilgi elinizin altında ve sizin yorumunuza kalmış. Birileri size bir şeyler anlatmıyor, siz kendiniz keşfediyorsunuz.”

2 Isaac Asimov

“Eğitimimdeki temel taşları okulda edindim ama bunlar hiçbir zaman yeterli değildi. Asıl eğitimimi, bildiğim detayları, yani aklımın mimarisini halk kütüphanesinde edindim. Ailesinin kitap alacak parası olmayan çocuklar için kütüphane hep açık bir kapıdır. Merak etmek, araştırmak, başarmak için ideal yerdir. İyi ki o kapıdan girmişim.”

3 Maya Angelou

“Annem bana hep cahilliğe tolerans göstermememi ama eğitimsizliği de hor görmememi söylerdi. Yani bazı insanlar okula gitmese bile profesörlerden daha eğitimli, daha zeki olabilirlerdi. Ayrıca taşrada yaşayan insanların sözlerini de iyi dinlememi öğütlerdi. O sözlerde kuşaktan kuşağa geçen kolektif bir bilgelik vardı.”

4 Grant Allen

“Okulun eğitime müdahale etmesine asla izin vermemelisiniz.”

5 Ralph Ellison

“İlerlemeci eğitim yoluyla kaç tane donanımlı çocuk yetiştirebildik ki! Bir ara Bard College’ta ders veriyordum. Oradaki çocuklar son derece yaratıcıydı, hayal güçleri çok genişti. Ama birçoğu aldığı eğitim yüzünden bu dünyada yardım almadan yaşayamayacak hale getirilmişti. Eğitim sistemimizin temelinde bazı şeyler çok yanlış kurulmuş. Hedeften şaşıyoruz, çocuklarımız ise sonuçtan mustarip. Zekânın ne olduğunu bilmiyorum. Ama edebiyattan ve hayattan öğrendiğim bir şey var: İnsan hayatını iki kere iki dörttür seviyesine indirgerseniz insan hayvanının içindeki insanlık ölür ve hiçbir şeyi umursamaz hale gelir.”

6 Oscar Wilde

“Eğitim takdire değer bir konu. Ama ara sıra şunu da hatırlamakta fayda var: Bilmeye değer olan hiçbir şey öğretilemez.”

7 Kurt Vonnegut

“Hep şunu düşünürüm, çocuklara bir kitapçık verilmeli ve bu kitapçıkta hangi gezegende yaşadığımız, neden gezegenin kenarından boşluğa düşmediğimiz, burada geçireceğimiz sürenin yaklaşık ne kadar olduğu, sarmaşın zehrinden nasıl korunmamız gerektiği gibi konular yazmalı. Bir ara böyle bir şey yazmaya çalıştım. Adına da Dünya’ya Hoş Geldiniz demiştim. Ama şu boşluğa neden düşmediğimiz konusunu açıklarken tıkandım. Yer çekimi sadece bir sözcüktü, hiçbir şey açıklamıyordu. Eğer bu konuyu açıklayabilseydim sonra nasıl ürediğimizi, ne kadar zamandır burada olduğumuzu ve evrimin ne olduğunu açıklayacaktım. Ayrıca çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konudan da söz edecektim: Kültürel görecelilik. Mesela ben bunu üniversitede farklı kültürlerle karşılaşana kadar bilmiyordum. Halbuki daha ilkokul birde öğrenmem gerekiyordu. O yaştaki biri kendi kültürünün rasyonel bir buluş olmadığını, başka binlerce kültürün var olduğunu ve onların da hiç fena olmadığını bilmesi lazım.”

8 Beatrix Potter

“Çok şükür benim eğitim almam pek de önemsenmemiş. Kimse beni okula göndermemiş neyse ki, yoksa orijinalliğimi kaybederdim. Ya da kesin utangaçlığımdan ya da gördüğüm baskıdan dolayı ölürdüm.”

9 Truman Capote

“Okulları hep küçük görürdüm. Sürekli okul değiştirirdim, çok sıkıldığım için derslerden kalırdım. On iki yaşımdayken ailemi aradım ve onlara okulun dediğine göre geri zekâlıymışım dedim. Bunun üzerine ailem beni zihinsel engellilere özel bir okula gönderdi. Sonra ortaya çıktı ki aslında zihinsel engelli değil bir dâhiymişim. Bana geri zekâlı diyen öğretmenlerim bunu reddetti, ailem de inanmak istemedi. Onlar sadece normal, iyi bir çocuk olmamı umuyorlardı.”

10 Ralph Woldo Emerson

“Biz sözcüklerin öğrencileriyiz: Okulda susardık, bazen ezber yapardık. Eve bir çanta dolusu sözcükle gelirdik ama hiçbir şey bilmezdik.”

11 Samuel R. Delany

“Üniversite için yeterince akıllı değildim. Yani organizasyonel disiplin ve zekâ konusuna eksiktim. Üniversite içinse zamanımı organize etmem gerekiyordu. Bir ders için çalışmaya başlayıp, bir süre sonra diğerine geçmeliydim. Okunacak yüzlerce sayfa, yapılacak tonlarca ödev vardı. Ama disiplinim yoktu. Hâlâ ben bu saydıklarımın hepsinden üstünüm, bunları yapabilen insanlardan daha çok şey biliyorum diyemiyorum. Sanırım ben bir aptalım. Evet gerçek bu ve artık herkes biliyor.”

12 Neil Gaiman

“Üst düzey bir eğitim kurumundan mezun olmuş birine öneri veremem ben. Kendim öyle bir kurumdan mezun olmadım ki! Hatta böyle bir kuruma kayıt bile olmadım. Okuldan kaçtım ve dünyaya atıldım. Yazdım ve yazdıkça daha iyi bir yazar oldum.”

Çeviren: Deniz Saldıran

(Emily Temple, Literary Hub)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR