Birinci Folyo’nun Dipnotları John Milton’a Ait Olabilir
20 Eylül 2019 Ne Haber Edebiyat

Birinci Folyo’nun Dipnotları John Milton’a Ait Olabilir


Twitter'da Paylaş
0

William Shakespeare'in Kayıp Cennet’in şairi John Milton üzerinde muazzam bir etkisi olduğu bilinen bir gerçektir...

Birinci Folyo, William Shakespeare'in ölümünden yedi yıl sonra, yani 1623 yılında basılmış, oyunlarını bir araya getiren ilk derlemedir. Folyo baskıları lüks objeler olarak görülen büyük ve pahalı kitaplardı. Shakespeare, otuz altı tanesi Birinci Folyo’da yer alan otuz yedi civarında oyun yazdı. Bu oyunların çoğu, 1599’da Thames’in güney kıyısında inşa edilen açık hava tiyatrosu Globe’de sahneye taşındı. Shakespeare’in orijinal el yazmaları günümüze kadar dayanmadığı için (muhtemelen, Shakespeare’in bir bölümü üzerinde düzeltme yaptığı Sir Thomas More hariç) çalışmalarını yalnızca basılmış kitaplar aracılığıyla biliyoruz. Birinci Folyo olmasaydı On İkinci Gece, Macbeth, Julius Caesar ve Fırtına dahil olmak üzere Shakespeare oyunlarından on sekiz tanesi asla günümüze ulaşmayabilirdi.  

William Shakespeare'in Kayıp Cennet’in şairi John Milton üzerinde muazzam bir etkisi olduğu bilinen bir gerçektir ve yeni kanıtlar Shakespeare Üzerine adlı şiiri yazan süper hayran Milton'un Birinci Folyo’ya sahip olmuş olabileceğini öne sürüyor.

Otuz altı adet Shakespeare oyunu içeren folyodan tahmini yedi yüz elli tane basıldı, bunlardan yalnızca iki yüz otuz üçünün yok olmadığı biliniyordu ve bir tanesinin içinde yazılı notlar var. Görünüşe göre bu karalamalar Milton'a ait.

The Guardian'a göre, Cambridge Üniversitesi üyesi Jason Scott-Warren, Milton'ın bu önemli ek açıklamaları yazdığına inanıyor. Scott-Warren, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi İngilizce profesörü Claire Bourne tarafından, bu konu hakkında yazılmış bir makale okudu. Söz konusu folyo 1944'ten beri Philadelphia'nın Halk Kütüphanesi’nde muhafaza ediliyordu ve Bourne, dipnotların yazarının 1600'lerin ortasında yaşadığı kanıtına ulaştı (Milton, 1674'te öldü). Notların Milton’ın el yazısı ile aynı olduğunu fark eden Scott-Warren oldu.

Scott-Warren The Guardian'a bu konuyla ilgili “Yazarların yaşadıkları dönemde kolay kolay denk gelemediğimiz bir olay bu, iki büyük yazar arasındaki ilk karşılaşmayı gösteriyor. Bu tür kanıtların çoğu kaybedildiğinden böyle bir şeye şahit olmak gerçekten heyecan verici,” dedi.

Eğer yazı gerçekten Milton'a aitse bu, şairin aynı zamanda Giovanni Boccaccio’nun eseri Dante’nin Hayatı’na da açıklamalı notlar aldığı anlamına geliyor. Scott-Warren ve Bourne, Milton'ın diğer önemli eserlere notlar yazıp yazmadığını öğrenmek için beraber çalışmayı planlıyorlar.

Oxford New College’da çalışan Dr. Will Poole “Birkaç gün öncesine kadar Milton’ın elindeki kopyanın kurtulabileceğini ümit bile edemezdik, ama şimdiye kadar karşılaştığımız kanıtlar son derece ikna edici. Bu, modern zamanların en önemli edebi keşiflerinden biri olabilir" şeklinde bir açıklama yaptı. 

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Mentalfloss)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR