Çocuklarınızın kendi kendilerine yeten yetişkinler olmasını istiyorsanız...
24 Nisan 2017 Hayat Eğitim İnsan

Çocuklarınızın kendi kendilerine yeten yetişkinler olmasını istiyorsanız...


Twitter'da Paylaş
0

Bu çocuk başka türlü laf anlamıyor! Peki nasıl anlatılacak...
Anne babamız hepimize bağırmış, bazılarımıza terlik de fırlatılmıştır. Çünkü çocuklara başka türlü laf anlatamaz, başa çıkamazsınız. Bu doğru mu? Sakince, hırpalamadan ve hırpalanmadan çocuk büyütemez miyiz? Her şeyi kırk kere söylemek zorunda mıyız? Hal Edward Runkel, evlilik, aile terapisti ve dünyanın birçok yerinde konuşmalar yapan lisanslı bir ilişki koçu. Kendisini, dünyayı ilişki ilişki sakinleştirmeye adamış. Prensipleri, ilişkilerinde devrim yapma konusunda binlerce aileye yardımcı oluyor. Sakin kalarak çocuk büyütmek için Runkel’ın söyledikleri aslında bütün ilişkilerimiz için geçerli. Hepimiz, akraba ilişkilerimizden tutun da komuşumuzla, arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizde hep mutlu olmak istiyoruz. Belki işin sırrı sakin kalabilmekte. İşte Hal Edward Runkel’ın sakin kalarak çocuk büyütmekle ilgili önerilerinden bazıları. [caption id="attachment_28415" align="aligncenter" width="800"] Hal Edward Runkel: Eğer sakin bir etki bırakmak istiyorsanız...[/caption]
  1. Çocuklarınız için yapabileceğiniz en iyi şey kendinize odaklanmayı öğrenmek. Öncelikle “çocuklarımdan sorumluyum” yaklaşımının ağırlığından kurtulmakla başlayın.
  2. Başkalarının verdiği karşılık nedeniyle duygularımızın üzerindeki kontrolümüzü kaybediyoruz. Diğerlerinin bizi kabul etmesine ve onaylamasına ihtiyaç duyduğumuzda, onlara aynı zamanda duygularımızın uzaktan kumandasını vermiş oluyoruz. Başkasına kumanda vermeyin.
  3. Ama eğer sakin bir etki bırakmak istiyorsanız, çocuklarınızın ihtiyacı olan o “havalı” anne babalardan birisi olmaktan yanaysanız, herkese bir iyilik yapın: Büyümeye devam edin. Daha önce öğrendiğiniz gibi, mesele onlar değil, sizsiniz.
  4. Çocuklarınızın kendi kendilerine yeten yetişkinler olmasını istiyorsanız, bunu onlar için sizin yapamayacağınız gerçeğini kabullenmelisiniz.
  5. Çocuğunuz büyürken sizi sürekli deneyecek. Böyle yaparak bir işgal planlamıyor ya da sizi pusuya düşürmeye çalışmıyor. Aksine sizin güvenilirliğinizi test ediyor. Sizin güvenilir, değişmez ve daimi olduğunuzu görmeye çalışıyor. Ve inanın bana öyle olduğunuzu görmeye çok ihtiyaç duyuyor.
  6. Bir davranış sürekli tekrarlanıyorsa, diğer tarafa odaklanmak ve onun davranışı değiştirmesini beklemek kolaydır. Fakat bu tür döngüler diğer tarafı da kapsar. Çocuğunuzla bir davranış döngüsüne girdiyseniz bilin bakalım sorun ne? Siz de devam eden duruma katkıda bulunuyorsunuz. Ne kadar yerleşmiş olursa olsun, tüm döngüler değişebilir.
  7. Ebeveyn çocuk ilişkisine otoriteyi sağlamanın en verimli yolu sonuçlara katlanmalarına daima izin vermek. Fakat karar vermeden önce sakince düşünmeniz gerekiyor. Böyle yaparak kararlarınızın sağduyulu, gerçekçi ve herkesin büyümesine hizmet eden türden olmasını sağlıyorsunuz.

Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR