Dünyadaki En Tehlikeli Uyuşturucu Nedir?Kurzgesagt nedir? | video
4 Kasım 2019 Video Bilim Teknoloji İnsan

Dünyadaki En Tehlikeli Uyuşturucu Nedir?Kurzgesagt nedir? | video


Twitter'da Paylaş
0

Video bilim insanlarının “test edilen bir nüfusun yarısını öldürmek için ne kadar maddenin gerekli olduğunu ölçen ölümcül doz” ya da LD50 denilen bir maddeyi kullanmasından bahsedip bu yöntem üzerinden dünya üzerinde bulunan en ölümcül uyuşturucu ya da ilacın ne olabileceğini tartışıyor. Eroin gibi uyuşturucuların zararlarına bilimsel bakış açısıyla yaklaşıp eroinden çok daha zararlı bir maddenin hâlâ dünya çapında yaygın olarak kullanıldığına değiniyor. Bu seferki video Kurzgesagt ve AsapScience’ın ortak çalışması.

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR