Online Üç Boyutlu Modellemelerle Antik Atina Yeniden Keşfedin
13 Şubat 2020 Video Şehir Tarih

Online Üç Boyutlu Modellemelerle Antik Atina Yeniden Keşfedin


Twitter'da Paylaş
0

Atinalı fotoğraf ve animasyon sanatçısı Dimitris Tsalkanis, 2007’den beri epey ilginç bir hobiyle uğraşıyor: Üç boyutlu modellemeyle antik Atina şehrini yeniden yaratmaya çalışıyor. Bu projeye hala üniversitede öğrenciyken başlayan Tsalkanis, o zaman sanat ve sanat tarihi okuyordu. Hyperallergic’le yaptığı röportajda, “O zaman üç boyutlu modelleme hakkında hiç deneyimim yoktu, boş zamanımda denemeler yapmaya başladım. Arkeoloji ilgimi hep çekmişti ve Atinalı olduğum için tarihi eserlerle ve tarihle içli dışlıydım. Yaptığım araştırmalar sonrasında kimsenin antik Atina’yı üç boyutlu modellemeyle yeniden canlandırmaya çalışmadığını fark ettim” dedi. Tsalkanis'e göre 2500 yıl önceki insanların neler deneyimlediğini görmek için üç boyutlu modelleme mükemmel bir araç.

Tsalkanis 2008’de Ancient Athens 3D internet sitesini kurdu ve o gün bu gündür antik metropolün tarihi eserlerini modelliyor. Çalışmalarına daha yüksek kalitede ve arkeolojik bulgulara daha yakın modeller üretmek için hâlâ devam ediyor.

Site ziyaretçileri milattan önce 1200’den itibaren tarihi binaları inceleyebiliyor. Tsalkanis bazı şehirlerin çağlar boyunca geçirdiği evreleri, surların yükselişini ve yıkılışını, şehir merkezlerini, kütüphaneleri ve farklı birçok binayı yeniden yaratıyor.

(Hyperallergic'ten derleyen Ata T.)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR