Sakız
15 Temmuz 2017 Öykü

Sakız


Twitter'da Paylaş
0

Mustafa Kemal Paşa, Mustafa Kemal, Mustafa… İstasyon arkada kalıyor. Tren hızlandıkça ses azalıyor. Kafamın içindeki sesler gibi.

Pencereden dışarıyı seyrediyorum. Tarlaların ortasında tek başına duran ağaçtan gözlerimi kaçırmaya çalışıyorum. Yakınımdakiler hızla geçiyor. O ise çok uzakta. Bir türlü görüş alanımdan çıkmıyor. Yanıma kitap almayı unutmasaydım pencereye mahkûm kalmazdım.

Manzara yavaş yavaş puslandı. Bu sis günlerdir var. Çok ağlamaktan kompartıman bile hafif dumanlı ama hiç koku yok. Gözlerimi kırpıştırıyorum. Hava kararmak üzere, karanlık sisi gizleyemiyor. Birden kompartımanın kapısı açılıyor, küçük bir kız çocuğu içeri giriyor. Çok şirin. Ağzına büyük gelen bir sakızı çiğniyor. Sürekli bütün dişlerini göstererek gülüyor, ara sıra sakızın bir parçasını görüyorum. Avucunu açarak bana uzatıyor. Elinde bir şey var sanıyorum. Oysa dileniyor. Hiç param yok. Gülüşünü bir damla eksiltmeden, “Canın sağ olsun abla,” diyor. Birden fısıltılı bir rüzgâr bütün sisi dağıtıyor. Kompartımanın havası berraklaşıyor. Dışarıya dönüyorum, yağmur var. Hava iyice kararmış olsa da yapraklar, damlar pırıl pırıl. Bakışım küçük kızı ancak kapıdan çıkarken yakalayabiliyor. İçimdeki mutluluk eksilmiyor. O korkunç hataları sadece, gülerek sakız çiğnerken dilenen küçük kızı görebilmek için yapmışım. İçim içime sığmıyor. Başka şey düşünemiyorum. Düşüncemin doğruluğundan öyle eminim ki. Çantamda uğur param var. Onu sevindirmeye yeter. Kapıdan çıkıp peşinden koşuyorum. Bulamıyorum. Para cebimde kompartımanda bekliyorum. Pussuz, sissiz, dumansız gözlerimin keyfini sürüyorum.

Sonraki istasyonda incecik bir adam giriyor kompartımana. Tam karşıma oturuyor. Kirli sakallı, yağlı saçlı, üstü başı dökülüyor. Gülümseyerek selam veriyor. Konuşuyor benimle. Havadan, sudan, yolculuklardan, şehirlerden bahsediyoruz. Kızı olup olmadığını sormuyorum bile. Gülüşü, gözleri aynı küçük kız. İnerken parayı çıkarıyorum. “Bunu kızınıza verir misiniz?”


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR