Sinemada ilk edebiyat uyarlaması

Sinemada ilk edebiyat uyarlaması


Twitter'da Paylaş
0

William Shakespeare’in oyunlarının sekiz yüzün üzerinde sinema uyarlaması yapıldı.

Anna Karenina, Sefiller, Pi'nin Yaşamı'nın ardından Muhteşem Gatsby ve Günlerin Köpüğü ile edebiyat uyarlamaları açısından zengin bir sezonu bitirirken, sinemaya uyarlanan ilk eserin ne olduğunu merak ettik.

Fransız Georges Méliès, sinemanın erken dönemlerine teknik ve anlatım açısından katkıda bulunmuş bir illüzyonistti. Kaynaklar kesin olmasa da, uyarlama tarihinin bilinen en erken çalışmaları kabul edilen Grimm Kardeşlerin masalı Külkedisi'ni ve Shakespeare’in beş perdelik tiyatro oyunu Kral John'ını 1899 yılında sinemaya uyarladı.

Bunu 1900 yılında Arthur Marvin'in yönettiği Arthur Conan Doyle'un romanından uyarladığı Sherlock Holmes Baffles izledi. Bilinen ilk detektif filmi yalnızca 30 saniye devam ediyordu. Georges Méliès'in 1902'de çektiği Ay'a Seyahat popüler romanlar Jules Verne'in Ay'a Seyahat'i ile H.G. Wells'in Ay'daki İlk İnsanlar'ından esinleniyordu.

Edebiyattan uyarlanan ilk uzun metraj film ise tamamen Hollywood'da, Cecil B. DeMille tarafından çekilen, Edwin Milton Royle'un aynı adlı oyunundan uyarlanan 1914 yapımı The Squaw Man.

Eserleri sinemaya en çok uyarlanan yazarsa William Shakespeare. Sekiz yüzün üzerinde uyarlamasıyla birinci sırada. Onu Çehov, Charles Dickens, Alexander Dumas, Poe izliyor.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR