Teknolojinin Sınırları: Kuantum Bilgisayar Nedir? | video
4 Aralık 2019 Video Bilim Teknoloji İnsan

Teknolojinin Sınırları: Kuantum Bilgisayar Nedir? | video


Twitter'da Paylaş
0

İnsanların sahip olduğu teknolojinin sınırları nelerdir? Bu sınırları aşabilir miyiz? İşte bu noktada kuantum bilgisayarlar ilgi çekici olmaya başlıyor. 

Tarihin büyük bir kısmında insan teknolojisi, beyinlerimizden, ateşten ve mızraklardan meydana geldi. Ateş ve mızraklar, enerji santralleri ve nükleer silahlara dönüşürken en büyük gelişme beynimize oldu. “Beyin makineler” üretilmesi bu gelişmenin en önemli örnekleri oldu. Şimdiyse bilgisayar parçaları bir atomun boyutuna yaklaşıyor. Peki bu, teknolojik açıdan niçin bir sorun teşkil ediyor? Video bu soruya cevap vermeye çalışıyor ve kuantum bilgisayarları basitçe açıklıyor.

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR