Zaman: Her Şeyin Tarihi ve Geleceği | video

Zaman: Her Şeyin Tarihi ve Geleceği | video


Twitter'da Paylaş
0

Video günümüzden başlayıp geriye giderken tarihteki önemli olayların altını çiziyor ve belki de daha önce düşünmediğimiz gerçekleri gözler önüne seriyor. Dinozorların bizden çok daha uzun süre Dünya’da yaşadığını söyledikten sonra Big Bang’e kadar gidip geçmişimiz hakkında bilebildiğimiz şeylerden kısaca bahsediyor ve gelecek hakkında bildiğimiz şeylere geçiyor: Bir milyar yıl sonra Dünya’da yaşam mümkün olmayacak, dört milyar yıl sonra ise Güneş’in ölmesi ile Güneş Sistemi’ndeki hayat son bulacak. Bundan yüz milyar yıl sonra ne mi olacak? Bir noktada kara delikler bile buharlaşıp ölecek. Evrenin sonu. Yine de video ekliyor: “Merak etmeyin, bunlara daha çok var. Şimdiye odaklanın.”

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR