Aile Buluşmalarının Sonu Geldi: Tüm Bir Sezonu Bir Gecede İzlemek Zorunda Mıyız?

Aile Buluşmalarının Sonu Geldi: Tüm Bir Sezonu Bir Gecede İzlemek Zorunda Mıyız?


Twitter'da Paylaş
0

Televizyonun yaygınlaşması ve evlerde başköşeye kurulmasından bugüne, ailelerin en büyük eğlencesi de oturma odasında toplanıp izlenen televizyon programları, dizileri, filmleri oldu. Fakat bu toplanma aktivitesinin içeriği zaman içerisinde değişti ve televizyonun başına oturanlar, bir dizinin neredeyse tüm bir sezonunu bitirmeden kalkamaz oldular.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre insanların %45’i günde bir film ya da program izliyor, her on kişiden biri ise haftada bir izliyor. Medya araştırmacıları, İngilizlerin aile olarak aynı odada toplandıklarını ama her aile üyesinin farklı bir cihazda farklı şeyler izlediklerini söylüyor.

Bu aile toplanmalarının değişiminde cihaz çeşitliliğinin artmasının da payı var. Artık televizyon, tablet, akıllı telefon gibi birçok seçeneğimiz var. Bunun yanı sıra internet hızı arttı ve dizi-film-program sektörüne özel hizmetler ortaya çıktı: BBC iPlayer, Netflix ve Amazon Prime Video.

İngiltere’deki her on yetişkinden sekizi bu gibi platformlarda sevdikleri dizinin birden fazla bölümünü izlediklerini söylüyorlar. Yani bir oturuşta Orange is the New Black ya da Game of Thrones gibi popüler dizilerin bir sezonunu bitirmek artık çok garip bir şey değil. Nüfusun %35’i her hafta çeşitli aralıklarla teknolojik cihazlarının başına geçip birkaç bölüm izliyor. Yaşça daha büyük bir kesim ise bunu aylık bir aktivite olarak yapıyor. Yani, gençler kadar sık olmasa da yine de orta yaşlılar arasında da yaygın bir durum olduğu söylenebilir.

Tabii bu ardı ardına dizi izleme olayının bazı olumsuz tarafları da var. Yetişkinlerin %32’si, ergenlik çağındaki gençlerin ise %31’i dizi izledikleri zamanı uykularından çaldıklarını söylüyorlar. Ayrıca yetişkinlerin %25’inden fazlası bu sebeple ev işlerini, yapılması gereken diğer şeyleri ertelediklerini ya da hiç yapmadıklarını belirtiyor.

Günümüzde en çok tercih edilen platform BBC iPlayer. Bunun ardından ITV Player, Youtube ve Netflix gibi platformlar geliyor.

Araştırmanın üstünde durduğu konulardan biri de televizyon izleme alışkanlığının durumu. İngiltere’deki yetişkinlerin %68’i televizyon izlemenin aileyi bir araya getirebildiğini söylüyor. %58’i seçim, yarışma, maç gibi büyük ulusal olayları, daha sonra internetten değil de televizyondan canlı olarak izlediklerini belirtiyor. Fakat sadece %30’luk bir kesim ailesiyle her gün bir araya gelip bir şeyler izliyor.

“Televizyonu nerede izliyorsunuz?” sorusuna verilen cevaplar şöyle:

  • Yatak odasında - %51
  • Tatile çıktığımda - %24
  • Seyahat ederken - %16
  • Mutfakta - %16
  • Bahçede - %9
  • Banyoda -%9
  • Restoranda, barda, kafede - %7

İngilizler ortalama olarak her gün üç buçuk saat televizyon izliyor. Bu süre yaş gruplarına göre de farklılık gösteriyor. Altmış beş yaş üstü kişiler günde yaklaşık altı saat izlerken, on altı ile yirmi dört yaş arasındakiler ise televizyona iki saatten az zaman ayırıyor. Ayrıca, her on insandan dokuzu hâlâ her gün radyo dinliyor.

Çeviren: Deniz Saldıran

(The Guardian)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR