Sesli Kitaplar: Modern Çağda Hikâye Anlatıcılığı
16 Aralık 2018 Kültür Sanat

Sesli Kitaplar: Modern Çağda Hikâye Anlatıcılığı


Twitter'da Paylaş
0

Gitgide hayatımızda daha fazla yer tutmaya başlayan sesli kitaplar...

Tecrübelerini, düşündüklerini ve hayal ettiklerini aktarmak, tarihin şafağından beri insanı insan yapan en önemli özelliklerden biri. Matbaanın icadına, yani yazılı eserler büyük sayılarda ve yaygın şekilde insanlara ulaşana dek, sözlü gelenek, sesli hikaye anlatıcılığı; insanların öykülerini ve tecrübelerini paylaşmalarını, ortak kültürün korunmasını ve zenginleşmesini sağladı.

Gitgide hayatımızda daha fazla yer tutmaya başlayan sesli kitaplar, kadim sözlü geleneği de tekrar canlandırma ve yazılı gelenekle buluşturma özelliği de taşıyor. Yazılmış bir eseri, bir kitabı; iyi bir seslendirmenden, bir hikaye anlatıcısından dinlemek farklı, keyifli ve özel bir tecrübe.

Tüm bunlar sesli kitaplarda öyküyü bize aktaran anlatıcının, yani seslendirmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor aslında. Kitaba sesini veren seslendirmenin kitapla kurduğu ilişki; tonlamasından, temposuna, sesinin renginden, karakterizasyonlarına kadar büyük önem taşıyor.

Sesli kitapları ülkemizde geniş kitlelere tanıtan ve bu anlamda öncü olan Storyel’in sesli kitap prodüksiyonlarında en önem verdiği noktalardan biri de bu bağlamda seslendirmen ve seslendirme kalitesi.

Storytel’in geniş kataloğundan birkaç örnek paylaşarak, seslendirmen – kitap uyumunun ne derece önemli olduğunu, başarılı bir seslendirme çalışmasının nihayetinde sesli kitabı nasıl da mükemmelleştirdiğini göstermek istedik.

Aşağıda, oynat tuşuna basarak bu eşsiz sesli kitaplardan, seslendirmelerden örnekler dinleyebilir, alttaki linklerden de Storytel’in sitesine gidip abone olarak, bunlar ve daha yüzlerce sesli kitabın tamamını telefonunuzda ya da tabletinizde hiçbir sınır olmadan dinleyebilirsiniz.

  • Sesli kitap dinleyicilerinin en sevdiği seslendirmenlerden Tolga Korkut, Harari’nin son yapıtı 21. Yüzyıl için 21 Ders’i de kusursuz biçimde seslendirdi.

  • Türk edebiyatının en önemli eserlerinden Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Murat Eken’in kitabın ruhunu mükemmel şekilde yansıtan seslendirmesiyle benzersiz bir sesli kitap tecrübesi sunuyor.

  • Usta aktör ve seslendirmen Levent Can’dan, Zülfü Livaneli’nin en sevilen romanlarından Huzursuzluk’u dinlemek, kaçırılmaması gereken bir deneyim.

  • Tilbe Saran’ın eşsiz sesinden, sesli kitap dinleyicilerinin favori kitaplarından Harari’nin klasikleşen eseri Sapiens, sesli kitap klasikleri arasında da şimdiden yerini aldı.

  • İbrahim Selim’in sesinden son yılların en çok satan kitaplarından Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı’nı dinlemek, kitabın keyfini bir kat daha arttırıyor.

  • Sevinç Erbulak, usta yazar Ayşe Kulin’in Tutsak Güneş kitabını eşsiz bir seslendirme performansıyla sesli kitap olarak da asla kaçırılmayacak bir eser haline getiriyor.

  • Aktör Cemil Büyükdöğerli, Mary Shelley’nin ölümsüz eseri Frankenstein’a can veriyor ve tüm dinleyenlere harika bir sesli kitap deneyimi yaşatıyor.

 


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR