Genetik Mühendisliği ve Besinler: GDO’lar İyi mi Kötü mü? | video

Genetik Mühendisliği ve Besinler: GDO’lar İyi mi Kötü mü? | video


Twitter'da Paylaş
0

Kurzgesagt bu seferki videosunda genetik işlem görmüş besinlere değiniyor ve soruyor: Genetik mühendislik birçok alanda kullanılıyor (medikal uygulamalar vs.), ancak insanlar niçin konu tarım ve yemeğe geldiğinde bu kadar tepki gösteriyor?

Daha sonrasında GDO’nun geleceği ile ilgili tahminler yürüterek aslında insanların çok uzun zamandır besinlerin doğasıyla oynadıklarını (bazı bitki ve hayvan türlerinin çiftleştirilerek üretilmesi), bunun doğal bir süreç olduğunu vurguluyor. Eğer bin yıldır genleri değiştiriyorsanız “Genetiği Değiştirilmiş Organizma” ya da “GDO”yu farklı kılan nedir?

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR