Kuzey Dakota yerlileri kazandı!
5 Aralık 2016 Ne Haber Hayat Doğa

Kuzey Dakota yerlileri kazandı!


Twitter'da Paylaş
0

Standing Rock Sioux yerlilerinin lideri İkinci Dave Archambault, "Bu kararın ardından evlerimize dönmeyi ve kışı evde ailelerimizle birlikte geçirmeyi istiyoruz" dedi.

Kuzey Dakota eyaletinde büyük tartışmalara neden olan ve polis ve asker ile bölgedeki Kızılderilileri karşı karşıya getiren boru hattı projesinin durdurulduğu ve yeni bir rotanın belirleneceği bildirildi.

İnsan hakları ve çevre için mücadele edenlerce sevinçle karşılanan karar dün gece açıklandı. ABD Ordusu Mühendislik Birimi (USACE) Sözcüsü Jo Ellen-Darcy, boru hattı projesinin yeni rotanın belirlenmesi amacıyla durdurulmasına karar verildiğini yazılı bir açıklamayla belirtti.

Jo Ellen-Darcy, "Bu işi sorumlu bir şekilde tamamlamanın en iyi yolu, alternatif bir rota bulmak olacaktır" dedi. Darcy'nin ofisi, boru hattıyla ilgili gösterilerin başladığı 14 Kasım'da hat inşasının geçici olarak askıya alındığını bildirmişti.

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch de yazılı açıklamasında, göstericiler ile polislerin güvenliğinin öncelikli olduğunu, bölgedeki sürecin yakından izleneceğini kaydetti.

"Dakota Petrol Boru Hattı" projesinin, Kuzey Dakota'nın Bakken bölgesinden çıkarılan ham petrolün Güney Dakota ve Lowa eyaletlerinden geçirerek Illinois'e taşınmasını sağlaması planlandı. Dört eyalette 50 ilden geçecek boru hattının uzunluğunun 1.886 kilometre olacağı belirtiliyordu.

Kuzey Dakota bölümü hariç büyük oranda tamamlanan 3,7 milyar dolarlık boru hattının geçiş güzergâhı olarak başlangıçta Kuzey Dakota'nın başkentine yakın bir nokta belirlenmişti. Sz konusu rota, başkente içme suyu sağlayan kaynaklara zarar vereceği endişesiyle iptal edilmişti.

Projenin Kuzey Dakota bölümünün yaşadıkları yere kaydırılması üzerine protesto gösterilerine başlayan Standing Rock Sioux yerlileri, planlanan bölgede kutsal saydıkları mezarların olduğunu ve çevrenin büyük zarar göreceğini belirtiyor.

Haftalardır devam eden gösterilere müdahale eden ABD polisi ses bombaları ve gaz da kullanmış, yüzlerce Kızılderiliyi tutuklamıştı.

dakota2Obama yönetimi, geçen kasım ayı ortasında projenin tamamlanması için gereken onayı askıya aldığını, projeyle ilgili bazı müzakerelerin yapılacağını açıklamıştı. Bugün ordudan yapılan açıklamayla, projenin Kuzey Dakota bölümüne yeni rota belirleneceği karara bağlanmış oldu.

Standing Rock Sioux yerlilerinin lideri İkinci Dave Archambault, "Bu kararın ardından evlerimize dönmeyi ve kışı evde ailelerimizle birlikte geçirmeyi istiyoruz" dedi.

Kuzey Dakota'nın Temsilciler Meclisindeki tek üyesi Cumhuriyetçi Kevin Cramer ise, Obama yönetiminin "iptal" kararını eleştirdi. Cramer, "Konuyla ilgili daha önce mahkeme kararı olduğunu vec Obama yönetiminin hukuksuz iş yaptığını" savundu.

Öte yandan, başkan aday adaylarından Vermont Senatörü Demokrat Bernie Sanders, daha önceki bir konuşmasında "Obama yönetiminin çok doğru bir karar aldığı" açıklamasında bulunmuştu.

Kuzey Dakota Valisi Jack Dalrymple ise, hafta başında "sert kış koşullarını" gerekçe göstererek yüzlerce çadır kuran göstericilerin bölgeyi terk etmelerini istemişti. Ordu da önce halen gösterilere devam edenlerin tutuklanacağını açıklamış ama hemen sonraki gün böyle bir planlarının olmadığını bildirmişti.

Bugün açıklanan karar, Standing Rock Sioux yerlileri için bir "zafer" ve "federal hükümetin kararını değiştirtecek bir kararlılık göstergesi" olarak değerlendiriliyor.

Şimdi yeni başkan Trump'ın nasıl bir tutum alacağı merak ediliyor. Trump'ın, benimsemediği kuşkusuz olan kararın iptal edilmesi için epey zorlanacağı belirtiliyor.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR