Sanayi şehrine fütüristik kütüphane

Sanayi şehrine fütüristik kütüphane


Twitter'da Paylaş
0

Şehir arşivleri, müzik kütüphanesi, 400.000 kitabın barındırılacağı, yılda 3,5 milyon ziyaretçisinin olacağı tahmin edilen kütüphane, Avrupa'nın en büyük bölgesel kütüphanesi. Birminghamlılar şanslı, yeni kütüphaneleri 3 Eylül'de açılıyor. İngiltere'de önümüzdeki üç yılda 400 kadar şehir kütüphanesinin kapanması tahmin edilirken ve yaşam savaşına gönüllü destek kampanyaları sürerken 188 milyon poundluk yeni Birmingham kütüphanesi, kapsamını geniş tutarak kitaplardan ötesini hedefliyor. Kütüphane'nin Pazarlama Yöneticisi Sarah Rowell BBC'ye, “Kütüphaneler sesinizi biraz yükselttiğinizde susturulacağınız, sessiz yerlerdir fikrini aşmak istiyoruz. Etkinlikler düzenlenecek, gürültü yapılabilecek, arkadaşlarla bir araya gelebilecek bölümler de var,” diyor.

image2.jpg

On katlı yapıya kafe, bar, üstü açık amfitiyatro, müzik odası, teras bahçeler yerleştirilmiş. Fütüristik binanın mimarı Francine Hoube. Projenin seçimi için uluslararası tekliflere açık yapılan ihalede, yüz firma arasından kazanan Hollanda merkezli Meccano ise adını mühendislik ilkelerine uygun oyuncaklar tasarlayan vizyoner Frank Hornby'ın Meccano Ltd.'den alıyor. Dış cephesinde kullanılan, birbiriyle kesişen 5.357 alüminyum çemberin binanın ününe katkısı çok. Alışveriş merkezi olan Centenary Meydanı'nda yapılan kütüphaneyi, tasarımın abartısı nedeniyle Vuitton Kütüphanesi olarak adlandıranlar da var, üst üste konmuş hediye paketlerine benzetenler de. Mimar Francine Hoube, Birmingham'ın genç bir şehir olduğunu, 50.000 öğrencisi bulunduğunu, binanın dış cephesindeki çemberlerin bir araya gelen insanları temsil ettiğini söylüyor. Biraz Olimpiyat halkalarından esinlenmişler, daha çok da şehrin endüstriyel geçmişinden. Asıl olan farklı yaşlardan, farklı kültürlerden herkesin halka ait bir kütüphaneyi paylaşmaları fikri, diyor. Çemberlerin iç mekân zemininde günün her saati değişen gölgelerinin de ortama büyüleyici bir hava kattığı söyleniyor.

image3.jpg

Dünyanın en büyük Shakespeare arşivi için binanın üst katına eklenen özel bölümü, Telegraph gazatesi haberinde hediye paketlerinin en üstüne konmuş bir şapka kutusuna benzetiyor. Pek çok arşivin, film koleksiyonunun yanında ayrıca Boulton ve Watt arşivi de yer alıyor. Boulton and Watt, 1775'de mucit James Watt ve Matthew Boulton ortaklığında kurulmuş, endüstri devrimine katkıda bulunmuş, buharlı motorlar üreten bir firma. Şehir arşivleri, müzik kütüphanesi, 400.000 kitabın barındırılacağı, yılda 3,5 milyon ziyaretçisinin olacağı tahmin edilen kütüphane, Avrupa'nın en büyük bölgesel kütüphanesi oldu. Tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Independent-Telegraph


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR