Unutma Üzerine On Kitap
18 Temmuz 2018 Edebiyat Liste

Unutma Üzerine On Kitap


Twitter'da Paylaş
0

Guardian’da yayımlanan yazısında Alastair Bruce, unutma üzerine kendisine göre en önemli on kitabı sıralamış. Orijinal yazının linkini en sonda bulabilirsiniz. Unutma hakkındaki kitapların ironik yanı çoğunlukla hatırlama hakkında olmaları. Geçmişin çok da güvenilir olmayan kayıtları olan hatıralar, bize eskiden olup bitenlerin değiştirilmiş, çarpıtılmış tanıklıklarını sağlıyor. Bunların bir şekilde ortadan kaldırılması, hafızanın silinmesi veya farklı biçimlere yöneltilmesi bir öykünün çıkış kaynağı olabiliyor kolaylıkla.

Kazuo Ishiguro

1. Gömülü Dev, Kazuo Ishiguro

Hafıza silmenin politik baskı mekanizması olarak kullanılmasını konu alan romanda mitik ve büyülü olana da yer var. Kahramanlar zamanla hafızalarını geri kazanırlarken, bunun sonucu parçalanmış ve şiddet dolu bir dünyanın da açığa çıkması oluyor. Böyle bir dünyayı hatırlamak mı daha iyi yoksa unutmak mı?

Orlando Figes

2. Karanlıkta Fısıldaşanlar: Stalin Rusya’sında Özel Yaşam, Orlando Figes

Kitap Stalin dönemindeki tasfiyelerin günlük hayat üzerindeki etkilerini detaylı şekilde inceliyor. Şiddet aracılığıyla toplumsal hafızanın silinmeye veya değiştirilmeye çalışıldığı bir ortamda sıradan insanlar, çoğu zaman bu unutturulma süreciyle işbirliği içinde olsalar da, toplumsal hafızanın sonraki kuşaklara aktarılmasında temel önem taşıyorlar.

SJ Watson roman

3. Uyuyana Kadar (Before I Go to Sleep), SJ Watson

2011’de yayımlandığında büyük başarı kazanan bu gerilim romanında anlatıcı, geçmişteki travmatik bir olay nedeniyle her günün sonunda uyuduğunda yaşadıklarını unutmaktadır. Geçmişi açığa çıkartma çabası çevresindekilerle arasında bir gerilim yaratacaktır.

Samuel Beckett

4. Godot’yu Beklerken, Samuel Beckett

Beckett’in metnin özü güvenilmez hafızadır. Vladimir ve Estragon’un önceki güne dair hafızaları pek de mükemmel değildir. Bu nedenle tartışırlar ama aynı zamanda onları birbirlerine bağlayan da tam da budur.

Coetzee

5. İsa’nın Çocukluğu (The Childhood of Jesus), JM Coetzee

Coetzee üzerinde Beckett’in etkisi açık, bu kitapta ise bu etki doruğuna çıkıyor. Unutulmuş veya hiç bilinmemiş bir geçmiş alegorik, absürt bir dünyaya neden olur burada. Hafızanın sabitleştirici etkisinin yokluğu bireyin toplumdaki yeri hakkında kafa yormaya olanak sağlar.

John Banville roman

6. Deniz, John Banville

Banville’in romanı hafıza ve bunun kim olduğumuzu tanımlamaktaki yeri üzerine düşünmeye neden olur. Güvenilmez anlatıcı Morden, okuyucuya parça parça sunulan bir çocukluk kaybı ile yüzleşir. 

T.S. Eliot Çorak Ülke

7. Çorak Ülke, T.S. Eliot

Kültürel ve tarihsel referanslarla dolu Çorak Ülke geçmişiyle olan bağlantısını yitirmiş, hatıraların harabeler arasında paramparça olduğu bir dönemi resmeder. Bu unutma hali modern dünyanın hastalıklı durumunun temelini oluşturur.

Cormac McCarthy

8. Yol, Cormac McCarthy

Bir felaket sonrası dünyada bir babanın arazi hakkındaki hatıraları onun ve oğlunun daha sıcak güney topraklarına yolculukları sırasındaki kılavuzları olacaktır. Aynı zamanda ise geçmişteki davranışlarını unutmalıdırlar, çünkü hayatta kalmanın yolu buradan geçmektedir.

Julian Barnes roman

9. Bir Son Duygusu, Julian Barnes

Tom Webster kendi geçmişinde arkadaşlarına karşı yıllar önce yaptığı zalimce bir davranış keşfedince, hatıralarını ve kendisi hakkında anlattığı hikayeleri gözden geçirmek zorunda kalır.

Dostoyevski

10. Yeraltından Notlar, Fyodor Dostoyevski

Modern edebiyatın en ünlü karakterlerinden olan yeraltı adamı tek bir hatıranın yükü altında ezilmektedir. Umduğu şeye asla ulaşamamasının nedeni de budur. Hafızanın yükü, onu diğer insanlar arasında yaşayamaz hale getirir.

(Guardian)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR