Homeopati Nedir? İşe Yarar mı? | video

Homeopati Nedir? İşe Yarar mı? | video


Twitter'da Paylaş
0

Homeopati bir nevi hastalığı “hastalık” ile tedavi etmeye dayanan alternatif bir tıp yöntemidir. Yani bir hastalığın belirtilerini, sağlıklı bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin hastaya çok düşük dozda verilmesidir. Bu yöntem oldukça tartışmalıdır ama günümüzde gittikçe popülerleşiyor. Bazıları bunun bir saçmalık olduğunu savunurken diğerleri son derece etkili olduğundan bahsediyor. Peki, homeopati nasıl işler? Bugünkü durumuna nasıl geldi ve modern tıp bu yöntemden ne öğrenebilir? Video bu soruları cevaplamaya çalışırken homeopatinin ilkelerini sıralıyor ve ilaçlarında hangi maddeleri kullandığını gözler önüne seriyor (Ateş tedavisinde, ateşe neden olan Belladonna otu gibi). Ayrıca niçin olumsuz eleştirilere yol açtığı hakkında da bilgiler sunuyor. Örneğin, çoğu homeopatik ilaç o kadar seyreltiliyor ki aktif maddenin tek bir atomunu bile içermiyorlar. Bu yüzden bazılarına göre hiçbir şeye yaramıyorlar. Öte yandan, bu yöntemin nasıl başarı elde ettiğini açıklamak için izleyicileri 18. yüzyıla götürüyor. 

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR