İyimser Nihilizmi Hayatınıza Uygulayın | video
7 Kasım 2019 Video Hayat Felsefe

İyimser Nihilizmi Hayatınıza Uygulayın | video


Twitter'da Paylaş
0

Kurzgesagt’ın bu seferki videosu, insanlar olarak evrendeki yerimizin aslında ne kadar önemsiz olduğundan başlayıp bizim için önemli olan tek şeyin zaman olduğuna değiniyor: “Eğer yüz yaşına kadar yaşayabilecek şansınız varsa ve şu an yirmi beş yaşındaysanız yaklaşık üç bin dozuk yüz haftanız kaldı.” Öldüğümüzde farklı şeyler olabileceğini öne sürenler var, ama ya sonsuza kadar ölü kalırsak? Videoya göre bu, o kadar da kötü bir şey değil. Sonuçta bir gün evrenin kendisi de ölecek. İyimser nihilizm kulağa o kadar da kötü gelmiyor, değil mi? Videonun asıl ilginç tarafı, video yapımcıları genelde bilimsel açıklamalara yoğunlaşırken bu sefer kişisel bakış açısını, yani kendi tabiriyle “Kurzgesagt felsefesi”ni kullanmayı amaçlıyor. Video sona erdiğinde insan garip bir şekilde rahatlamış hissediyor. Videonun dediği gibi: “Bu hayatımız, yaşamdaki tek şansımız ise eğlenmemek ve olabildiğince mutlu olmamak için hiçbir nedenimiz yok. Sizi iyi hissettirecek şeyler yapın.”

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR