Karantinadan Sonra Hava Kirliliği Azaldı
19 Mart 2020 İnsan Doğa

Karantinadan Sonra Hava Kirliliği Azaldı


Twitter'da Paylaş
0

Corona virüsü salgını kısa süre içerisinde bütün dünyayı etkiledi – etkileri çoğunlukla negatif olsa da başka bir sonucu var: Hava kirliliğinin azalması.

İnsanlar içeride kalmaya zorlandığı ve hayat bir nevi durmuş olduğundan mucizevi bir şey meydana geliyor. Yalnızca hava kirliliği azalmıyor, sürekli kullanıma maruz kalan sular da deniz canlılarının artmasına şahit oluyor. Uydu görüntülerinden birincil kaynaklara birçok kanıt COVID-19’un neden olduğu doğanın zaferini gözler önüne seriyor.

Bu durum mart ayının ilk günlerinde, NASA’nın Çin’in ocak ayının başları ile corona virüsü vakalarının çok fazla arttığı şubat ayının sonlarında çekilen uydu görüntülerini yayımlamasıyla başladı. Ulusal karantina sırasında azot dioksit seviyelerinde belirgin bir düşüş var. 2008 yılındaki ekonomik durgunluk sırasında azot dioksit oranında kademeli bir düşüş olmasına rağmen, bu seferki hızlı düşüş oldukça sıra dışı. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki hava kalitesi araştırmacısı Fei Liu, “Böylesine geniş bir alanda ilk kez bu kadar fazla bir düşüş gördüm” dedi.

Hava kirliliği genellikle Çin Yeni Yılı civarında azalırken, işletmeler tatil için kapanırken, bu yılki durum biraz farklı. Kirlilik seviyesi çok daha düşük, bu da karantinaların hava kalitesinin artışına katkı sağladığını gösteriyor. Yalnızca Çin değil, 11 Mart’tan itibaren kapanan işyerleri ve getirilen kısıtlamalar nedeniyle İtalya da daha temiz bir havaya kavuşmuş durumda. Avrupa Uzay Ajansı'nın uydu görüntüleri, ocak ayının başından itibaren nitrojen dioksitte belirgin bir düşüşün olduğunu gözler önüne seriyor, özellikle kısıtlamaların daha erken başladığı kuzeyde. Sokaklarda daha az arabanın olması ve fabrikaların kapatılması, hava kalitesinin artmasını sağladı. Ayrıca Venedik’in kanallarında gezen gondollar, özel tekneler ve diğer araçların yokluğuyla beraber balıklar tekrar görülmeye başladı, sular kaybettiği berraklığı kazandı. Uydu görüntülerine aşağıda ulaşabilirsiniz:

Çin'de azot dioksit seviyeleri: İlk görsel 1-20 Ocak, ikinci görsel 10-25 Şubat arasını gösteriyor.

Vuhan: Birinci sıradaki ilk görsel 1-20 Ocak, ikinci 28 Ocak-9 Şubat, üçüncü 10-25 Şubat 2019

İkinci sıradakiler sırasıyla: 1-20 Ocak, 28 Ocak-9 Şubat, 10-25 Şubat 2020

İtalya 14 Şubat 2020

İtalya 7 Mart 2020 

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(My Modern Met)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR