Kitap okumak beyin hastalıkları riskini azaltıyor
5 Mayıs 2019 Ne Haber Bilim Teknoloji

Kitap okumak beyin hastalıkları riskini azaltıyor


Twitter'da Paylaş
0

Kitap okumayı film ya da dizi izlemeye tercih eden, bazen kitapların içinde kaybolup gerçek hayattan koptuğunu düşünen kitap kurtları için iyi haber. Neurology dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, kitap okumak, yazı yazmak gibi zihinsel aktiviteler insanı yaşlılıkta oluşabilecek beyin hastalıklarından koruyor.

Chicago Rush Üniversitesi'nden araştırmacı Robert Wilson, “Çalışmamız okumak, yazmak, yapboz yapmak gibi çocukluktan yaşlılığa kadar aralıksız sürdürülen aktivitelerin yaşlılıkta zihin sağlığını koruyabilmek açısından çok önemli olduğunu gösteriyor,” diyor. Araştırma için altı yıl boyunca iki yüz doksan dört yaşlı insan düşünebilme ve hafıza konularında onları ölçen bilişsel testlere girdi. Deneye giren kişiler aynı zamanda ne sıklıkla kitap ve gazete okuduklarını, sudoku ya da satranç gibi oyunlar oynadıklarını, müzeye, tiyatroya gittiklerini belirterek beyinlerini nasıl aktif tuttuklarını gösterdiler.

Ölmeden hemen önce bu teste giren iki yüz doksan dört kişi, öldükten sonra da beyinlerini araştırılmaları için Chicago Rush Üniversitesi'ne bağışladı. Zaten bugün de Alzheimer gibi bir beyin hastalığını araştırmanın tek yolu ölümden sonra beyni incelemek ve hastalığın oluşturduğu farklılıkları not etmek. Araştırmanın sonucu ise şöyle: Deneye katılanlar arasında okuyan, yazan ya da yapboz yapanların yaşadıkları bilişsel rahatsızlıklar çok daha az, özellikle de Alzheimer. Bilişsel rahatsızlıkların çok daha az olmasının yanı sıra, beyninde Alzheimer hastalığının fiziksel belirtileri bulunanların davranışlarında bu belirtilere rastlanmıyor.

“Buna bakarak diyebiliriz ki, yapılacak her türlü okuma asla küçümsenmemeli,” diyor araştırmacı Robert Wilson. Okuma alışkanlığınız pek yok mu? Asla geç değil. Araştırmaya göre ömür boyu bu alışkanlığa sahip olmayıp sonradan başlayanlar da zihinsel rahatsızlık riskini yüzde 32 oranında azaltıyor. Kötü haber ise yapılan araştırmaya göre söz konusu zihinsel aktivitelerde bulunmayanlarda bu rahatsızlıklar yüzde 48 oranında daha hızlı gelişiyor.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR