Renklerin Beynimizdeki 10 Etkisi
26 Haziran 2017 Hayat İnsan Liste

Renklerin Beynimizdeki 10 Etkisi


Twitter'da Paylaş
0

Birçok restoranın logolarında aynı iki rengi kullanması ya da hastane çalışanlarının mavi renk kıyafetler giymesi rastlantı değil. Hepimiz renklerden farkında olarak ya da olmayarak etkileniriz. Psikologlar renklerin, durumları algılama şeklimizi yönlendirdiğini düşünür. Bazı araştırmacılar da beynimizin doğası gereği renklerle ilişkili olduğunu söylüyor. Peki, renkler bizi nasıl etkiler?

1 Kırmızı

Beynimizin kırmızı rengini kızgınlıkla eşleştirdiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Fakat kırmızının bizde yarattığı tek tepki bu değildir. Örneğin kırmızının fiziksel çekiciliği arttırdığı düşünülür. Eğer bir garsonsanız ve o gün kırmızı giyinmişseniz, diğer günlere oranla daha fazla bahşiş toplarsınız. Ya da önemli bir buluşmaya gidecekseniz, kırmızı bir şeyler giymenizde fayda vardır. Bunun dışında kırmızının tepkilerimizi hızlandırdığı ve güçlendirdiği de söylenir. Rochester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, insanlar kırmızı rengini gördüğünde daha sert tepkiler verir. Kırmızı, endişemizi arttırır, bu sebeple bir atlet kırmızı forma giyinmiş bir rakibe karşı yarışıyorsa kaybetmeye olan eğilimi artabilir. Aynı şekilde sınavdan önce kırmızı renk görmüş bir öğrenci de sınavda başarısız olabilir.

2 Turuncu

Turuncu ilginç bir renktir çünkü sadece tek bir hisle ilişkilendirilmez. Birçok etkisi olduğu düşünülür. İlk olarak bu renk harareti arttırır. Eğer duvarları turuncuya boyalı bir odada oturuyorsanız olduğundan daha sıcak hissedebilirsiniz. Elbette bu aynı zamanda kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamanıza da yardımcı olur. İkinci olarak, turuncunun gelirle ilgisi olduğu da düşünülür. Eğer bir kampanya turuncu logolar kullanıyorsa müşteriler bu ürünün yüksek kaliteli ve düşük fiyatlı olduğunu hisseder. Böylelikle şirketin geliri artar.

3 Sarı

Gökkuşağımızdaki bir sonraki renk ise sarı. Sarının keyifle, iletişime açık ve arkadaş canlısı olmakla ilgisi vardır. Renk psikologlarına göre sarı “en güçlü renk” olabilir çünkü kendine güven ve yaratıcılık gibi durumlarla ilişkilidir. Ayrıca mutluluğun rengi olduğu da söylenir. Bu durumda, güneşli günlerde daha mutlu hissetmemiz de tesadüf değildir. Peki, emojilerin sarı renk olmasının nedeni de bu olabilir mi?

4 Yeşil

Yeşil, ormanların güzel tonu, en çok kullandığımız uygulama olan WhatsApp’ın logosu ve pek kullanmasak da hepimizde bulunan kalemin rengi. Eğer bu kaleminizi atmayı düşünüyorsanız biraz bekleyin çünkü psikologlara göre bu renk, yaratıcılığın rengi. Ayrıca karmaşık düşünmeye, kendimize odaklanmaya ve sakinleşmeye de yardımcı. Doğanın sakinleştirici etkisi düşünürsek, yeşilin bu etkisi tesadüf değil.

5 Açık Mavi

Mavi, kırmızından sonra üzerinde en çok araştırma yapılan renktir. Açık mavi de sakinliğin ve odaklanmanın rengidir. Bu renk kan basıncını düşürür, bu sebeple açık mavi önlüklü doktorlar ve hemşireler çoğunlukla sakin kalmayı başarır. Hastane yatakları da genellikle açık mavi renktedir. Ayrıca bu renk, barışla da ilişkilendirilir. Barış Günü logolarında da sıklıkla kullanılır.

6 Koyu Mavi

Koyu mavi de açık maviye benzer etkiler yaratır. Sinirlerimizi gevşettiği de bilinir ama bundan farklı etkileri de vardır. Örneğin, ilk olarak koyu mavinin insanları daha net düşünmeye teşvik ettiği düşünüldü. Daha sonra Japonya’da rengin bu etkisinden faydalanmak için koyu mavi sokak ışıkları kullanıldı. Buradaki amaç bazı caddelerde yaygın olan suçları azaltmak ve tren istasyonlarındaki intiharları önlemekti. Bu gerçekten de işe yaradı ve oranlar azaldı.

7 Mor

Mor renginin etkilerini anlamak pek de kolay değildir. Birbirine zıt iki rengin, mavi ve kırmızının karışımıdır. Yapılan bir çalışmaya göre morun, turuncunun aksine, odaları daha serin hale getirdiğine inanılır. Bu renk kasları gerginleştirir. Mor hakkında çok sayıda çalışma olmamasına rağmen aslında düşündürücü tarafları da vardır. Örneğin, genellikle kadınların en sevdiği renk olan mor, erkeklerin listesinde neden hep en sonda gelir?

8 Pembe

Bir zamanlar kız bebeklerinin favorisi olan pembe şimdilerde erkek kıyafetlerinde de sıkça rastlanılan bir renktir. Bu rengin insanlar üzerinde doğrudan etkisi olduğu düşünülür. Bu etki, psikologlar tarafından “pembe mahkumları” olarak adlandırılır. Çünkü yapılan bir çalışmada mahkumlar pembe renkli bir odaya yerleştirildi. Süreç içerisinde de daha az agresifleştikleri ve daha rahat davrandıkları görüldü. Aynı etki çocuklar üzerinde de denendi ve huysuz çocukların gerçekten de daha sakin davrandıkları fark edildi. Yani, çevrenizdeki huysuz insanlara pembe hediyeler alarak olası kavgalardan kaçınabilirsiniz.

9 Beyaz

Beyaz ve sakinliğin birbirleriyle bağdaştırılması elbette şaşırtıcı değildir. Fakat aynı zamanda beyaz giyenlerin daha çekici olduğu da düşünülür. Beyaz saflığın ve temizliğin göstergesidir. Bu yüzden hastanelerde de yaygın olarak kullanılır. Araştırmalara göre beyaz renginin sıkıcı bulan birçok insan da var. Renkli mekânlar daha çok ilgi çekerken, beyazın baskın olduğu yerler tekdüze ve can sıkıcı olarak görülür.

10 Siyah

Siyah her insanın ergenlik döneminin favori rengidir. Aslında siyah bir renk değil, renksizliktir. Çocukken korktuğumuz, ergenken bayıldığımız, yetişkinlikte ise daha ince görünmek için giydiğimiz şeyler hep siyahtır. Siyahın en ilginç etkisi insanları daha agresif olmaya yöneltmesidir. Ayrıca ölümle ve kötülükle de bağdaştırılır. Daha da ilginci, siyahın ağırlıkta olduğu reklamları gördüğümüzde, ürünleri satın alma eğilimimiz artar. Bu sebeple çoğu reklam panosu canlı renkler içermez, siyah ve beyaz ağırlıklı olur.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Listverse)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR