Terry Pratchett'ın Diskdünya Dizisi İllüstrasyonları
6 Haziran 2019 Kültür Sanat Tasarım Sanat

Terry Pratchett'ın Diskdünya Dizisi İllüstrasyonları


Twitter'da Paylaş
0

"Her zaman bilgi toplayan biri vardır; bilgiyi, sevdiğinden değil, bir saksağanın parlayan eşyaları, bir mayıs sineğinin dal ve taş parçalarını topladığı gibi toplar. Ve yapılması gereken ama diğerlerinin yapmadığı, hatta var olduğunu bilmezden geldiği onca işi yapan biri de vardır her zaman."

Terry Pratchett’ın kitaplarını illüstre etmesi için seçtiği Paul Kidby bu yazıda yıllarca süren iş birliği sonucu ortaya çıkan resimleri tanıtıyor.

Terry Pratchett ile 1993 yılında Bath’taki imza gününde tanıştım. Daha önce resmettiğim karakterlerinin çizimlerini onunla paylaştım. Birkaç hafta sonra Terry beni aradı ve bana “Karakterlerimi zihnimde canlandırdığım hâline en yakınını çizen tek kişisin,” dedi. Bu telefon görüşmesi Diskdünya serüvenimi başlatan olaydı.

Büyünün Rengi

Beraber sıkı bir şekilde çalışarak Diskdünya’daki bütün karakterleri tekrar tekrar ürettik. Yukarıdaki çizim şanssız sihirbaz Rincewind ve eğlenceli yoldaşı Twoflower’ı resmediyor. Ninereed’in sırtında yolculuk yaparken Wyrmberg’in ejderha sürücüleri tarafından takip ediliyorlar.

The Band With Rocks In

Terry için ilk tasarladığım kapak Night Watch (Gece Nöbeti) romanınkiydi. Rembrandt’ın ünlü eserinin popüler kültürle bir araya gelmiş hâliydi. Yukarıdaki illüstrasyon Peter Blake’in Beatles albümü Sgt Pepper için hazırladığı kapağın Ruh Müziği eserinin karakterlerini içeren bir parodisiydi. Yazar arkada topluluğun en arkasında duruyor.

Mort

Terry’nin favori filmlerinden biri olan Yedinci Mühür'den esinlenen bir sahnede yazar Ölüm’le satranç oynarken karşımıza çıkıyor. Satranç taşları Terry kazanacak şekilde dizilmiş.

Diskdünya Kitlesi

Bu büyük ebatlı resim 2014 yılında Paris Galerisi’nden Daniel Maghen tarafından sipariş edildi. Yirmi kişilik bir grubun portresini yapmamı talep ettiler ancak ben bir tık aşırıya kaçarak daha fazla karakteri resmettim.

Çobanın Tacı Kapak Resmi

Terry’nin ölümünden sonra yayımlanan son Diskdünya romanının kapak resminde Tiffany Aching daha önce çizdiğim versiyonundan daha mutlu görünüyor. 

Küçük Özgür Adamlar

Küçük Özgür Adamlar romanının kahramanı Tiffany Aching burada genç bir kadın olarak tasvir ediliyor. Nac Mac Feegles klanının lideri korkusuz Rob Anybody ona eşlik ediyor.

Komplike makine çizimleriyle tanınan İngiliz karikatürist William Heath Robinson’dan esinlenen bu portrede Terry’nin şapkası içinde fikirlerinden karakterlerine çok sayıda sihri barındıran bir şapka takıyor.

Diğer Diskdünya çizimleri:

 

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Guardian)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR