Uzayda Tam Pansiyon!
11 Haziran 2019 Bilim Teknoloji

Uzayda Tam Pansiyon!


Twitter'da Paylaş
0

“NASA, Dünya yörüngesindeki uzay araçlarının özel şirketler tarafından işletilmesine kapı araladı. Bu, yeni bir uzay ekonomisinin başlangıcı olabilir.”

7 Haziran günü, gelecek nesiller için yıldönümünde kutlanacak bir gün olarak tarihe geçmiş olabilir, çünkü bugün NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) uzay turizmi de dahil olmak üzere ticari faaliyetlere açtığını açıkladı. ISS yöneticilerinden Robyn Gatens, astronotların katıldığı bilimsel araştırma ve geliştirme çalışmalarının ötesinde, başka etkinlikleri de kapsayacak şekilde uzay istasyonunun kullanım amacının genişletildiğini duyurdu. Kısa bir zaman önce planlanan bu politika değişikliği, ISS'nin bölümlerinin ticari faaliyetler için özel sektör şirketlerine açılmasını da içeriyor. Bu, özel şirketlerin turizm faaliyetleri dışında, uzayda üretim ve hatta ISS'de pazarlama yapabilecekleri anlamına gelmekte. Gatens, onaylanan faaliyetlerin NASA’nın misyonu ile uyumlu olması koşulu ile, ISS'ye bağımsız özel bir modül eklenmesinin de yolunun açıldığını söyledi.

Yeryüzünün 350 km yukarısında, yörüngede saatte 25.000 km hızla dönmekte olan bu dev laboratuvarda, halihazırda bilimsel araştırma yapan 50'den fazla özel şirket var, ancak NASA bugüne kadar, istasyonda yapılabilecek faaliyetler konusunda ciddi kısıtlamalar getirmekteydi. Aslında uzay istasyonu tam anlamıyla NASA'ya ait olmasa da, istasyonu oluşturan modüllerin çoğunu finansal olarak ABD karşıladığı için kontrol yetkisi hâlen NASA'nın elinde bulunuyor.

uzay

Bu açılımdaki ana fikir, ABD'nin 2020'lerin sonlarında finansmanını durdurmayı umduğu ISS'yi özel sektöre devrederek yeni bir uzay ekonomisi geliştirmek. NASA, ISS ile başlayarak zamanla Dünya yörüngesindeki tüm uzay araçlarının –NASA hizmetlerini kullanmak koşulu ile– özel şirketler tarafından işletileceğini umuyor. Ajans, 2024'te hayata geçirmeyi planladığı Artemis projesi ve 2030’lu yıllarda yapılması planlanan olası Mars projeleri için ciddi mali sıkıntı çekebileceğini öngörmekte. Başkan Obama'nın kıstığı musluk, Trump tarafından daha da sıkılmış gibi gözüküyor.

Sonuçta NASA, büyük bütçe ihtiyaçlarını karşılamak için politik duruşunu değiştirdi gibi gözüküyor, ancak Dünya yörüngesindeki ticari faaliyetin kârlı olup olmayacağı çok belirsiz; çünkü uzun vadede kârlı olacağı düşünülse de, ilk etapta yörüngede çalışmak özel şirketler için çok ciddi yatırımlar gerektirecektir.

Gel gelelim bu problemleri umursamayan kesimin Uzay Oteli’nin konaklama koşulları hakkında merak ettiklerine: Son kurşunu boşa harcamayan NASA yöneticileri, bu konuda daha geniş bir açıklama yapmayı tercih etmişler.

uzay

Gatens, aday turist astronotların 30 günlük konaklama süresini aşmamak kaydıyla istasyonu ziyaret etmelerine izin verileceğini ve 2020'den itibaren yılda iki kez seyahat yapılmasına izin verileceğini söyledi. Tabii ki bu seyahate niyetli olan adaylar sıkı bir astronot eğitimi almak ve NASA’nın beklediği tıbbi gereksinimlerini karşılamak zorunda kalacaklar. Ayrıca hiçbir turist ISS’de yalnız konaklama yapmayacak. ISS'de her zaman üç ila altı ekip üyesi bulunur. (İstasyon şu anda üç Amerikalı, iki Rus ve bir Kanadalıya ev sahipliği yapıyor.) NASA’ya bağlı olarak çalışan astronotlar, istasyon otele dönmüş olsa da bilimsel çalışmalarına ve ISS'nin tüm harici onarımlarını yapmaya devam edecekler.

Aslında yapılacak bu uzay turizmi bir ilk olmayacak. ISS daha önce turist astronotlara ev sahipliği yapmıştı. 2000'li yılların başında, Rus uzay programının bir parçası olarak toplam yedi uzay turisti ISS'i ziyaret etmişti. ABD'li işadamı Dennis Tito bu onura sahip olan ilk kişiydi. Rusya'ya yolculuk için yaklaşık 20 milyon dolar ödemişti. Rusya, Tito’yu uzay istasyonuna götürdüğünü açıkladığında ABD yönetimi çılgına dönmüştü, ama sonuçta Ruslara ISS’de kaldıkları için yüklü bir fatura yollamaktan öteye gitmemişlerdi.

uzay

Uzay Gezginleri için ise şu anda seyahat edebilecekleri alternatif iki ABD şirketi var: Crew Dragon kapsülü ile Elon Musk'ın sahip olduğu SpaceX ve inşası devam eden Starliner ile dünyanın en büyük uçak şirketi olan Boeing.

Bu şirketlerin adaylardan beklentisi ise çok değil: Dünya vatandaşı olmak ve kesilecek faturanın bedelini ödemek. NASA adına fatura kesecek bu şirketlerin gidiş dönüş bileti için talep ettikleri rakam ise sadece 58 milyon $.

Ne Dragon ne de Starliner tam olarak şu an seyahate hazır değil. Taşıma kapsüllerinin 2019'un sonlarına doğru hazır olması planlanıyor ancak zaman çizelgesi bir dizi testin sonucuna bağlı olarak değişebilir. Bu yüzden –NASA’nın da açıkladığı üzere– özel uçuşlar en erken 2020 yılında yapılacak gibi gözükmekte.

Turistler NASA'ya istasyonu kullanımları, yiyecek, su ve yaşam destek sisteminin kullanımı için ayrıca ödeme yapacaklar. NASA yöneticilerinden DeWit, astronot başına bu bedelin gecelik yaklaşık 35.000 $ olacağını söyledi. Bu kadar parayı verdikten sonra harika bir uzay selfisi çekip instagrama koyarım diyorsanız yanılıyorsunuz. Turist astronotlar için henüz serbest uzay yürüyüşü planlanmıyor ve ayrıca uzay istasyonunda internet ücreti de gigabayt başına 50 $ ekstra. ‘Tam Pansiyon’ mu demiştik? Affedersiniz..


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR