En Şeytani 10 Anlatıcı
8 Haziran 2019 Liste Kitap

En Şeytani 10 Anlatıcı


Twitter'da Paylaş
0

"Kötülerin insani değerlere sahip olmasını istemeyiz. Acı çekmelerini isteriz, ancak merhamet duygusu çoğu zaman isteğimizin önüne geçer. Belki onlar da kurbanlarını insan yerine koymadıklarından bu suçları işlerler." 

Romancılar olarak insanların uzun konuşmalarımıza dikkatlerini vereceklerini ve yazdıklarımızın onları etkileyeceğini düşünürüz. Okurları edebiyat dediğimiz numarayla avcumuzun içini alırız. Çoğunlukla bizi dinleyeceklerinden eminizdir.

Kitabımın anlatıcısı Consent kendine “insan çalışmaları” uzmanı olarak hitap eder. Bu onun insanları takip eden bir sapık ve daha kötüsü olduğu anlamına geliyor. İnsanların ondan nefret etmesini beklerken aynı zamanda adil bir duruşmanın hayalini kurar. “Açık fikirlilik ve dürüstlükle basit ilkelere uygun şekilde yaşamaya çalıştım,” der.

Bu listedeki kötü kahramanlar katiller, işkence yapanlar, tecavüzcüler ya da hepsinin bir araya gelmiş halleridir. Yaptıklarından pişmanlık duymadıklarını söylediklerinde içtenliklerine hayran olmamak elde değil. Listedeki kitapların büyük kısmı ilk kez yayımlandıklarında ahlak dışı öğelere sahip olduğundan kınandı, çünkü görünüşte kötülüğü insanileştiren özelliklere sahiplerdi.

1. Alex (Otomatik Portakal, Anthony Burgess)

Anthony Burgess beni en çok etkileyen ilk yazardı ve başka okurlar gibi onunla Alex sayesinde tanıştım. Alex inanılmaz bir karakter gelişimi sergileyen bir kahraman. Şiddet içeren hareketleri ve daha sonra maruz kaldığı acımasız tedavi hikâyeden çok bir diyagramı andırıyor. 

2. Odilo Unverdorben (Zamanın Oku, Martin Amis)

Martin Amis’in bu romanındaki kavramlara alışmak Otomatik Portakal’daki gibi zor oluyor. Nazi Doktor Odilo’nun Auschwitz’teki katliamların gerçekleşmesindeki rolü gözler önüne seriliyor. 

3. Frederick Clegg (Koleksiyoncu, John Fowles)

İçine kapanık, sevgisiz ve eğitimsiz Frederick Clegg günlerini fotoğraf ve kelebek koleksiyonu yaparak geçirir. Güzeller güzeli sanat öğrencisi Miranda’ya kafayı takmıştır. Sussex’te ev alır ve Miranda’yı soğukkanlılıkla kaçırır. Bir gün Miranda’nın onu seveceğine inanmaktadır. Kitap bu olay aracılığıyla finansal istikrarın daha güzel ve ahlaklı bir yaşamı beraberinde getirmeyeceğini söylerken anlatıcının olayları ele alışı okuru zaman zaman empatiye davet ediyor. 

4. Meursault (Yabancı, Albert Camus)

Al.ert Camus, Meursault’nun yalan söylemeyi reddettiği için yabancı olduğunu söyledi. Belki de onu umursamadıklarına inandığı için insanlara önem vermeyi reddediyordu. Kitapta kahraman sahilde hiç düşünmeden bir adamı öldürür. Bu hepimiz için zorlu bir düşüncedir: İnsan hayatı sadece hissettirdiği kadar kıymetlidir.

5. Humbert Humbert (Lolita, Vladimir Nabokov)

Çoğunluğa göre Humbert’ın yaptığı birini öldürmekten daha kötüdür. Daha da kötüsü Humbert’ın bu olayı anlatış şeklidir. Humbert, Lolita’ya değil ona sempati duyalım diye uğraşır. Nabokov’un tasvirlerinde yer alan bu erotik ve romantik acı okurların unutamayacağı şeylerdendir. 

6. Patrick Bateman (Amerikan Sapığı, Bret Easton Ellis)

Bateman en nefret edilen stereotipi temsil ediyor: 1980’lerin açgözlü, başkalarını umursamayan para babası. Kahraman bunların hepsini içeriyor, ancak göz ardı edilen bir şey var, o da mutsuzluk. Bateman sonu gelmeyen iyi hissetmeye yönelik çabalarının içinde hapsolur.

7. İkiz kardeşler (Büyük Defter, Agota Kristof)

Anlatımında birinci çoğul şahıs kullanan Macar yazara ait üçlemenin ilki Büyük Defter İkinci Dünya Savaşı’nın son, komünizmin ilk yıllarında hayata tutunmaya çalışan ikiz kardeşleri konu ediniyor. Bu kardeşler inanılmaz derecede ahlaksız: Çalıyor, birilerini tehdit ediyor, yalan söylüyor ve öldürüyorlar. 

8. İsimsiz anlatıcı (Sempatizan, Viet Thanh Nguyen)

İsimsiz bir komünist ajanın bu kurgusal itirafı, Saygon'un yıkılmasına dair nefes kesen bir ifadesiyle başlar ve ABD'deki Vietnamlı göçmenleri gözetlemesiyle ilgili hikâyesini anlatmaya zorlanmasıyla sona erer. 

9. Harry Flashman (Flashman, George MacDonald Fraser)

Harry İngiliz İmparatorluğu'nun revizyonist tarihini gözler önüne sermek için mükemmel bir anlatıcı. Romanın ilk bölümünde Afganistan’daki ona kendi deyimiyle “yalancı, hırsız, korkak ve tam bir dalkavuk” olmayı öğreten maceralarını anlatıyor. 

10. Şeytan (Kayıp Cennet, John Milton)

Kötülüğün kökeni olan Şeytan Tanrı’nın zulümlerine karşı gelen bilge konuşmaları ile Milton’ın şiirlerinin kahramanı oldu. 

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Guardian)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR