Ernest Hemingway Hakkında 13 İlginç Bilgi
25 Ağustos 2018 Fotoğraf Liste

Ernest Hemingway Hakkında 13 İlginç Bilgi


Twitter'da Paylaş
0

1 Birinci Dünya Savaşı’nda savaşmak istedi ama gözlerinin bozuk olması sebebiyle reddedildi. Yine de, kendini ambulans şoförü olarak almaları için orduyu ikna etti. Ne yazık ki 8 Temmuz 1918’de İtalyan cephesinde savaşırken havan ateşi sonucu ağır yaralandı.

Hemingway hakkında şöyle bir rivayet var: Bir gün Hemingway yazar arkadaşlarıyla sadece 6 kelimeyle bir kısa öykü yazabileceğine dair iddiaya girmiş. Öykü şöyle: “For sale: Baby shoes. Never worn.” (“Satılık: Bebek ayakkabıları. Hiç giyilmemiş.”) Yine de, bu rivayetin doğruluğuyla ilgili elimizde yeterince kanıt yok.

ernest hemingway

3 F. Scott Fitzgerald Hemingway’e Silahlara Veda’yı şu paragrafla bitirmesi için 10 sayfalık bir mektup yazar: “Dünya, insanları yaralıyor ve sonra bu insanlar yaralandıkları yerlerde daha da güçlü oluyorlar. Fakat yaralayamadıklarını öldürüyor. En iyileri, en nazikleri, en cesurları. Fark gözetmeksizin… Bunlardan hiçbiri olmasan da emin olabilirsin ki seni de öldürecek, ama aceleye getirmeyecek.” Hemingway, Fitzgerald’a iki kelimeyle karşılık verir: “Kıçımı öp.” 

4 Hemingway, her zaman gittiği bardan bir pisuar çalar ve barda çok fazla para harcadığına göndermede bulunarak şöyle der: “Buna yeterince (para) akıttım.” Daha sonra bu pisuarı evinin banyosuna asar.

ernest hemingway

5 Hemigway bir defasında her zamanki köşesinde bir elmalı pay tarifi yayımlar. Aslında, çok fazla yemek tarifi vardır ve bunların bazıları, Hemingway’in hamburger tarifi gibi, daha sonraları müzelerde eser olarak sergilenecektir. 

6 1940’larda Hemingway’in “Argo” adı altında SSCB’nin gizli servisi Devlet Güvenlik Komitesi’ne çalıştığından şüpheleniliyordu. Edgar Hoover ve bazı FBI çalışanları kanıt bulmak amacıyla hayatının son zamanlarında Hemingway’i yakın takibe alır. Hatta bazıları bu artan baskının onu depresyona ve daha sonra intihara sürüklediğini iddia eder. 

ernest hemingway

7 İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Fransız Milis Kuvvetleri’nin Nazilere karşı düzenlediği ve Hemingway’in liderlik ettiği bir etkinlik yakınlarında, Cenevre onu savaş suçu işlemekle itham edilir. Suçlu olduğu kanıtlanamaz. 

8 Hemingway’in 6 parmaklı kedisi Key West’te oldukça meşgulmüş. Onun sayesinde bugün 6 parmaklı kediler bulmakta zorluk çekmiyoruz.

ernest hemingway

9 62 yıllık hayatı boyunca Hemingway 4 kez evlendi, 3 kez boşandı: Hadley Richardson, Pauline Pfeiffer, Martha Gellhorn, Mary Welsh Hemingway. Martha Gellhorn, Hemingway’in üçüncü eşi sıfatından hiçbir zaman hoşlanmaz ve röportajcılardan Hemingway’den söz etmemelerini ister.

10 Hemingway Minnesota’daki Mayo Clinic’e Savier ismiyle giriş yapar. Basın, Hemingway’in oraya hipertansiyon şikâyetiyle gittiğini düşünüyordu.

ernest hemingway

11 Hemingway hayatı boyunca şarbon, sıtma, cilt kanseri ve zatürree gibi birçok hastalıkla mücadele eder. İki uçak kazası atlatır. Diyabet, böbrek yırtılması, hepatit, dalak yırtılması, omurga kırığına rağmen yaşamaya devam eder. Önüne geçemediği tek şey kendisi olur. En sonunda, Mayo Clinic’ten döndüğünde, en sevdiği silahını eline alıp evinin antresine gider ve başına iki kurşun sıkar.

ernest hemingway

12 Ölümü kendi isteğiyle gerçekleşir ama gazeteler ölümünü “kaza” olarak adlandırır. 5 yıl sonra, eşi Mary, ölüm nedeninin intihar olduğunu halka duyurur.

13 Hemingway kendini Abercrombie&Fitch’ten aldığı favori tüfeğiyle vurmuştu.

ernest hemingway

(OldPicsArchive)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR