Floriografi: 1800’lerde Çiçeklerin Anlamları
7 Ocak 2020 Hayat Eğlence İnsan

Floriografi: 1800’lerde Çiçeklerin Anlamları


Twitter'da Paylaş
0

Bugün mesajlarımızı süslemek için çiçekli emojiler kullanıyoruz, ancak bir zamanlar karşımızdaki kişiye herhangi bir mesaj aktarmak için çiçekler tercih ediliyordu. İngiltere’nin Victoria Dönemi’nde ciddi sosyal kısıtlamalar olduğundan çiçeklerin kendine has dilleri oluştu: Bu dönemin insanları onlara verilen çiçeklere bakıp ardında yatan mesajları inceledi. 

Çiçekleri anlama yetisine sahipseniz siz de gizli mesajlar gönderebilirsiniz. Victoria Dönemi’nde çiçeklerin taşıdığı anlamlar şöyle: 

Anemon çiçeği 

Sanat tarihinde bu çiçekler önemli yer tutar (Monet gibi empresyonist ressamların favori çiçeklerindendi). Victorialılara göre anemon çiçeği negatif anlamlar taşıyordu ve terk edilmek ile ilişkilendiriliyordu. 

Yıldızpatı / Aster 

“Aster” ismi Antik Yunancadaki “yıldız” kelimesinden gelir ve bu çiçek, yıldız şekli ile tanınır. Victorialılara göre, bu çiçek zerafeti temsil ediyordu. 

Kamelya 

Çiçeğin anlamı rengine göre değişiyordu: Kırmızı “Kalbimdesin,” beyaz “Çok güzelsin,” pembe ise “Seni özlüyorum,” demekti. 

Karanfil 

Karanfilin bilimsel adı dianthus, Yunanca “dios” ve “anhos” (“çiçek” anlamına gelir) kelimelerinden türemiştir. Bu nedenle bu çiçeğe “Zeus çiçeği”de denir. Her karanfil rengi farklı anlamlar taşımıştır: Kırmızı karanfiller hayranlığı, beyaz karanfiller saflığı, mor karanfil değişkenliği, pembe karanfil minnettarlığı ve sarı karanfil reddetmeyi temsil ediyordu. 

Kasımpatı 

Bu çiçek, dostluğun sembolüydü. “Sen harika bir dostsun,” demekti. 

Nergis 

Kökeni, yansımasına âşık olan güzel Yunan kahramanın trajik mitine dayanan nergis, Victoria Dönemi’nde karşılıksız aşk anlamına geliyordu. 

Papatya masumiyet ve umudun sembolüydü. 

Gardenya ise yasak aşkı temsil ediyordu. 

Süsen 

Yunancada “gökkuşağı” anlamına gelen süsen ya da iris, renk ve miktarına bağlı olarak farklı anlamlar taşıyordu. Mavi bir süsen buketi, umut ve inancı yansıtırken, mor süsenler bilgelik anlamına geliyordu. 

Leylak 

Eşlerini kaybetmiş olan Victorialılar ceketlerine leylak takarlardı çünkü leylak “eski aşkın hatırlatıcısı”ydı. 

Orkide 

19. yüzyıl boyunca İngiltere'de orkide bulmak son derece zordu, bu nedenle orkide sahiplerinin olağanüstü bir servet ve iyi bir zevke sahip olduklarını ima ediyordu. Orkide, derin aşk ve tutkuyu ifade ediyordu. 

Hercai menekşe 

İngilizcesi “pansy” olan hercai menekşenin adı, Fransızca “pensée” kelimesinden türemiştir ve düşünceliliği temsil eder. 

Şakayık 

Çin'de şakayıkların “çiçeklerin kralı” olduğu düşünülür. Victorialılar, refah ve mutlu evliliği temsilen şakayık kullandılar. 

Aslanağzı 

En tuhaf çiçek türlerinden biri olan aslanağzı, Victoria kültüründe karmaşık bir yere sahipti. Hem aldatma hem de zarifliğin sembolü olarak kabul edildi, ancak elinde sümbül (gerçeği temsil ediyordu) bulunan birine bir aslanağzı gönderildiyse, çiçeği gönderenin yaptığı hatalar için özür dilediği anlamına geliyordu. 

Ayçiçeği 

Victoria kültüründe uzun bir ayçiçeği sahte zenginlik anlamına geliyordu, ayçiçeği küçükse hayranlığı ifade ediyordu. 

(My Modern Met)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR