Üç Bin Pound’luk Hobbit Evi
17 Temmuz 2019 Tasarım Doğa

Üç Bin Pound’luk Hobbit Evi


Twitter'da Paylaş
0

“Bu tarz bir hayat doğa ve kendimizle uyum içerisinde, bir şeyleri basitçe yaparak ve teknolojiden uygun düzeyde yararlanarak yaşamayı gerektiriyor.”

Yüklü miktarda ipotek ödemelerinden bıkan Simon Dale ipleri kendi eline almaya karar verdi. Otuz iki yaşındaki Simon elinde yalnızca çekiç, testere ve keskiyle ailesini taşıdığı Galler’deki bir tepede kazı yapmaya başladı. Sonunda dört ayda inşa edilmiş, üç bin pound’a mal olan, Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’nden fırlamış gibi duran, ahşap bir ekolojik eve sahip oldu.

Herhangi bir marangozluk ya da mimarlık tecrübesi olmayan Simon Dale sürdürebilir aile evini, atık malzemelerden zemin döşemelerini yaparak ve yakınlarda bulunan su kaynağından yararlanarak evini inşa etti. Evin yapım aşamasında karısı ve çocukları yakınlardaki kırsal bölgede kamp yaptılar. Dale bu konuyla ilgili “Mimari girişimde bulunmak çok eğlenceli ve inşaat endüstrisini zengin etmek için tasarlanmış, seri üretimden çıkma bir kutudansa kendi parçanız ve toprağın parçası hâline gelen bir şey yaratmanıza ve ondan keyif almanıza olanak veriyor. Doğal malzemelerle bir şey yaratmak sizi modern yapıları dolduran kanserojen zehirlerden ve fabrikatörlere para kazandırmaktan kurtarıyor.”

Aile projelerini başlatacakları bir bölge aradılar ve bu konuda çok şanslıydılar. Arsaya bakmak şartıyla arazinin sahibi onlardan para almadan arsayı verdi. Tepenin içine doğru kazı yapan Dale’in eşinin inşaatçı babası ona evin ahşap iskeletini oluşturmasında yardım etti. Çatının su geçirmez olması için kat kat plastik serdiler ve daha sonrasını üzerini toprakla örttüler, böylece ev etrafına uyum sağladı. 

Evin dışı tamamlandığında içini taş duvar üzerine yığılmış saman balyalarından yaptılar. Dale’in eşi bu konuyla ilgili şu yorumda bulundu: “Deneyimlerimiz, okumalarımız ve kendimize olan inancımız bize doğayla çevrelenmiş bir ev yaratma cesareti verdi. Bir seçim diğerine yol açtı ve riski göze alıp harekete geçtiğimiz her an, bir şeyler bize yardım etmek için birlik oldu. Çok stresli ve yorgun olduğumuz zamanlar oldu, ancak hiçbir zaman pişmanlık duymadık ve bu süreçten çok zevk aldık.”

Sürdürebilir malzemelerden yapılmasının yanı sıra, halk tarafından isimlendirilen Hobbit evi, çimento yerine kireç sıva kullanılarak yapılan duvarları, kompost tuvalet, yapının altından gelen havayla soğuyan buzdolabı ve enerji üretmek için bulunan güneş panellerinden oluşuyor. Simon Dale bu konuyla ilgili, “Bu tarz bir hayat doğa ve kendimizle uyum içerisinde, bir şeyleri basitçe yaparak ve teknolojiden uygun düzeyde yararlanarak yaşamayı gerektiriyor,” diyor. Hobbit evini yaptıktan sonra Dale bu projeden esinlenerek Lammas Köyü’nde Galler’in ilk ekolojik gelişimine dahil olan evi inşa etmeye başladı.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Daily Mail)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR