Ursula K. Le Guin ile Kitaplar Üstüne: "Okumayı öğrendiğimde başladım ve bir daha okumayı hiç bırakmadım."

Ursula K. Le Guin ile Kitaplar Üstüne: "Okumayı öğrendiğimde başladım ve bir daha okumayı hiç bırakmadım."


Twitter'da Paylaş
0

Ursula K. Le Guin aynı zamanda bir edebiyat düşünürü gibi. Hangi kitapları okuyor, nasıl okuyor, hangi yazarlar ve kitaplar başucunda... bunları her zamanki gibi her sözcüğünü tartarak ve elbette ilgi çekici biçimde anlatıyor.

Şu anda başucu kitaplarınız neler?

Salman Rushdie’den İki Yıl Sekiz Ay Yirmi Sekiz Gece ve göz atmak için Sisters of the Revolution (içinde benim öykülerimden biri de olan güzel bir antoloji) ve üzerine düşünmek için Harry Roberts’ın Walking in Beauty kitabı.

Sizin için tüm zamanların en iyi yazarı kim?

Tüm zamanın diyemem, buna inanmıyorum. Zamana göre değişir değil mi? Eğer Austen okuyorsam o zaman Austen’dır ama eğer Tolstoy okuyorsam o zaman Tolstoy’dur. Eğer 1940 yılıysa ve Anna Sewell’in Siyah İnci'si ama 2011 yılıysa Saramago’dan Mağara’yı okuyorum.

 Bugünün en iyi yazarları, romancıları, denemecileri, eleştirmenleri, gazeteciler, şairleri olarak kimleri görüyorsunuz?

Bu sorulardan daima kaçarım çünkü bu sorular beni edebiyattan at yarışıymış gibi bahsetmeye zorluyor. Tabii ki fikirlerim ve favorilerim var ama bunları listelemek yorucu görünüyor ve denedim, biliyorum ki gerçekten söylemek istediğim insanların yarısını dışarıda bırakıyorum.

Özellikle hangi türleri okumayı seviyorsunuz ve hangilerinden kaçınıyorsunuz?

Genellikle roman, her tür roman, şiir ve kurgu dışı kitaplar, özellikle de bazı bilim, biyografi, tarih ve bazı Kızılderili, Ateş Toprakları, Darwinizm kitapları okurum. Bana bir kitap ver, eğer ilgi çekiciyse okurum. Kaçınma? Şimdilik, şimdiki zamanla yazılmış işlevsiz, şehirli, orta sınıf insanlarla ilgili kurmacadan kaçma eğilimindeyim. Bu bazen yeni bir roman bulmayı zorlaştırıyor.

Hangi fantastik roman sizin için türünün en iyisi?

Hadi, yapma. Yine “en iyi” olanı ve bir de “türünün” en iyisini soruyorsun. En sevdiğim fantastik romanlardan birkaçını söyleyeceğim tamam mı? Ve Dirri'yi (bunu tekrar okur muyum?) uyguluyorum. Başlangıç için: Alice Harikalar Diyarında, Gormenghast, Taşa Saplanan Kılıç, Orman Çocuğu, Yüzüklerin Efendisi

 Peki en sevdiğiniz bilimkurgu hikâyeleri, romanları, filmleri nedir?

Dirri Testi keyif aldığım birçok bilimkurguyu eleyebilir. Dick’in The Man in the High Castle’ı, Arnason’un Ring of Sword’u, McIntyre’ın Dreamsnake’i geçenler arasında yer alıyor ve Miéville’in Embassytown’un yakında onlara katılmasını bekliyorum.

Hangi kitabı sizin kütüphanenizde bulmak insanları şaşırtabilir?

Bilmiyorum çünkü ne bulmayı beklediğinizi de bilmiyorum. Patrick O’Brains’ın Aubrey-Maturin romanlarını bulmak şaşırtıcı olur muydu?

Üye olduğunuz bir kitap kulübü varsa bize anlatır mısınız? Eğer yoksa da size göre ideal bir kitap kulübü nasıl olmalı?

Üyeyim! Okumayı seven bir grup akıllı insan; eski ya da yeni her şeyi okuyor ve okudukları hakkında konuşmakta çok başarılılar. Kitaplarımdan birini okuyorlardı ve beni toplantılarına davet ettiler, tartışmalarını dinledikten sonra gruba ben de katılabilir miyim diye sordum. Başka zaman okumayacağımız kitapları okuyoruz. En sevdiğiniz kurmaca kahramanı kim? Muhtemelen Ged.

Çocukken nasıl bir okurdunuz? Favori yazarlarınız ve kitaplarınız nelerdi?

Okumayı öğrendiğimde başladım ve bir daha okumayı hiç bırakmadım. Ev kitaplarla, kasaba da kütüphanelerle doluydu.

 Hiçbir kitabı okuduğunuz için başınız belaya girdi mi?

Bazı kitapları okurken başım belaya girdi, örneğin 70’lerde feminizm kitapları okurken ama şu ana kadar hiç doğrudan ceza almadım.

Hayatını değiştiren bir kitap ismi vermek zorunda kalsanız, bu kitap ne olurdu?

Haziran ayında “Hayatımı değiştiren kitap” hakkında yazmam istenmesi üzerine internet sitemde bir yazı paylaştım ve neden yapamayacağımı açıkladım. Ve şimdi de yapamam.

Eğer başkanın okuması için bir kitap önerseydin bu hangi kitap olurdu?

Zavallı adam. Washington’dan mümkün olduğunca uzak. Mansfield Park olabilirdi. Akşam yemeğinde bir edebiyat partisi düzenliyorsunuz, hangi yazarları davet ederdiniz? Lütfen, lütfen, Grace Paley ve Bob Nichols'u bir akşam geri alabilir miyim? 

Hayal kırıklığı yaratan, abartılmış, yeteri kadar iyi olmayan, seveceğinizi düşündüğünüz ve sevmediğiniz kitap hangisi? Bitirmeden rafa kaldırdığınız son kitabı hatırlıyor musunuz?

Bitirmediğim bir sürü kitabı rafa kaldırdım. Genelde içinde editörün de notunun bulunduğu bir tanıtım yazısıyla birçok kitap gönderiyorlar, benim kitaplarım da dahil olmak üzere önceki tüm kitapları gölgede bırakacağına dair bir not. Belki de beklentilerimi gerçekçi olmayan bir seviyeye yükseltiyorlar ya da bu sadece beni rahatsız ediyor. Ama ne olursa olsun onlara her zaman bir şans veriyorum. Çoğu kötü ve onları bitirmiyorum. Sonra beklenmedik bir anda Kij Jhonson ya da bir Helen Phillips geliyor ve hayat yeniden güzelleşiyor.

Yazdığınız kitaplar arasında sizin için en anlamlı olanı ya da en sevdiğiniz hangisi?

Aralarından seçmedim ama Searoad, Sesler ve Lavinia gibi nispeten göz ardı edildiğini düşündüğüm kitaplarım için daha hassasım.

Kendi kitaplarınızdan hangisini televizyona ya da filme uyarlanmış görmek isterdiniz?

Bunu yerine Philip Glass’tan bir opera alabilir miyim, lütfen? Hayat hikayenizi kimin yazmasını istersiniz?

Bunu çoktan birisine sordum.

Kendinizi hangi kitapları tekrar tekrar okurken buluyorsunuz?

Şimdiye kadar göz ardı ettiğimiz şiirler olabilir. Başlangıç için Housman, Shelley, Yeats, Hardy, Brontë, Rilke.

Henüz okumadığınız için utandığınız bir kitap var mı?

Benim yaşımda, yapmadığım hiçbir şeyden utanmıyorum. Yaptığım bazı şeyler vardı ama çok uzun zaman önceydi.

Şimdi ne okumayı planlıyorsunuz? Kitaplar!

Çeviren: Yaprak Sayın

(New York Times)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR