Evrende Yalnız mıyız? | video

Evrende Yalnız mıyız? | video


Twitter'da Paylaş
0

“Yalnız değilsiniz: Asla değildiniz ve asla olmayacaksınız.”

Bu gezegene hâkimiz gibi geliyor ama gerçekten de değiliz. Tamamen tükenip ölmemiz, küçük bir göktaşına ya da yaratıcı bir virüse bakar. İnsanlık, gezegeni yok edebilme yetisiyle övünüyor, ancak bütün bu nükleer oyuncaklarla yalnızca büyük bir kitle imhasına neden oluyoruz. Gezegende yaşayan canlıların yüzde doksanını yok edebilecek güce sahibiz. Ancak bu yıkıma neden olsak bile birkaç milyon yıl sonra yaşam her yerde yeşerecektir. Mikro ölçekli yaşamın ve yeraltındaki canlıların çoğu muhtemelen bana mısın demeyecektir bile. Dünya üzerindeki etkimiz aslında o kadar da güçlü değil. Böyle başlayan video, evren üzerinde hiçbir etkimiz olmadığından bahsedip gelecekte evrende olabilecek değişikliklere değiniyor. Ama en önemlisi, şu soruları soruyor: “Biz nelerden oluşuyoruz? Kendimizi evrende nerede konumlandırabiliriz? Bizi oluşturan parçalar (DNA, atomlar, vücut gibi) bizi büyük resme nasıl dahil ediyor?”

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR