Inktober’ın Onuncu Yılı: Bu Yılki Çizim Maratonuna Katılmak İçin Öneriler
4 Ekim 2019 Eğlence Sanat

Inktober’ın Onuncu Yılı: Bu Yılki Çizim Maratonuna Katılmak İçin Öneriler


Twitter'da Paylaş
0

Inktober her yıl ekim ayı boyunca katılımcılardan mürekkep kullanılarak yapılan eserler yaratmasını isteyen bir maratondur. Ancak kurallar çok esnek. Örneğin bazı katılımcılar iki günde bir ya da haftada bir kez çizim yapıyorlar. Inktober 2009 yılında Jake Parker’ın Japon fırça uçlu kalem tekniğinde kendini geliştirmeye karar vermesiyle hayat buldu. Kısa süre içerisinde popüler oldu ve herkes tarafından takip edilen bir etkinlik haline geldi. 

Parker, “Bence popülerliği, sizin ihtiyacınıza göre zorluğunu belirleyebilmenizden ve istediğiniz kadar basit ya da zor hale getirebilmenizden kaynaklanıyor,” diyor. Bu yılın etkinliğinden en iyi şekilde faydalanmanız için, etkinliğe düzenli olan katılan katılımcıların verdikleri tavsiyeler şöyle: 

1 Listelerden faydalanın

Resmi listeyi de takip edebilirsiniz, kendi listenizi de oluşturabilirsiniz, bu tamamen size kalmış. İllüstratör Catherine Sandmæl bir çeşit planınızın olmasının size yardım edeceğini düşünüyor ve “Eğer aklınızda her gün bir çizim yapmak varsa size tavsiyem, çizebileceğinizi düşündüğünüz temalardan ya da fikirlerden oluşan bir liste yapmanız,” diyor. Sanatçı Daria Golab da aynısını düşünüyor: “Başlamadan önce listenizdeki maddeleri iyice gözden geçirin. Yaratıcılığınız düşüşe uğrayabilir, bu listeler o dönemlerde size fikir verebilir.”

2 Plan yapın

Derek Laufman, 2014'te Inktober’ı keşfettiğinden beri her yıl 31 çizimi tamamlayan bir Inktober ustası. “Ekim / Inktober'in yaklaştığını bildiğimde zihinsel olarak kendimi hazırlamaya başlıyorum, ayrıca programımda zaman ayırıyorum” diye belirtti. “Bu çizimler iki ila dört saat arasında sürüyor, bu da günümün büyük bir kısmını kaplıyor. Bu yüzden, her gün çizebilmem için önceden belirlediğim zamanı ayırıyorum.”

3 Bazı günleri kaçırmaktan korkmayın

İşten geç mi çıktınız? Ya da kalemleriniz yanınızda değil mi? Endişelenmeyin. Sandmæl, “Otuz bir gün boyunca her gün çizim yapmayı düşündüklerinde stres yapan insanlarla her yıl karşılaşıyorum,” diyor. “Onlara şunu söyleyebilirim: En önemli şey eğlenmek. Bir ya da iki gününü kaçırırsanız strese girmeyin.”

Sandmæl bu maratonu hiçbir zaman yüzde yüz tamamlamadı, ama yine de çok geliştiğini gördü. “Inktober her zaman gurur duyduğum bir çizim serisiyle sonuçlanıyor. Hatta onların sayesinde müşteri bile edindim. Bu yüzden denemek asla boşuna çabalamak anlamına gelmiyor.”

4 Gerçekçi olun

Harika sanat eserleri yaratmak zaman alır ve her gün bir şaheser ortaya koymanız imkânsız. Daria Golab’ın tavsiyesi şöyle: “Her gün çizim yapmak için ne kadar zaman harcayabileceğiniz konusunda gerçekçi olun. Çizimlerinizin ona ayırdığınız zaman içerisinde istediğiniz kadar karmaşık olup olmayacaklarını sorgulayın.”  

5 Çalışma alanınızı ayarlayın

Jake Parker’a göre hazırlık yapmak son derece önemli.  Bu konuyla ilgili, “Kullanacağınız materyalleri ve çizim alanınızı önceden hazırlayın. Alanınızı hazırlarken yaratıcı zamanınızı boşa harcamak istemezsiniz,” diyor. Aynı zamanda eylül ayı boyunca diğer çizerlerin eserlerine bakmak ve fikirlerini çizmenin iyi bir pratik olduğunu söylüyor. 

6 Yeni şeyler deneyin

Eğer sık sık mürekkeple çalışıyorsanız ve geleneksel aletlerden uzak durduysanız, şimdi farklı şeyler denemenin tam sırası. Golab şu yorumda bulunuyor: “Inktober deneysel çalışmam için en iyi dönem, mürekkebin tekniklerini deneyip değişik yöntemler bulmamı sağlıyor.”

7 Kuralları ihtiyaçlarınıza göre şekillendirin

Inktober size her gün çizim yapmanızı söylüyor olsa da kuralları kendinize göre ayarlayın, böylece size daha fazla katkısı olacaktır. İllüstratör ve çizgi roman çizeri Alexa Pasztor ay boyunca yalnızca iki ya da üç çizim yapıyor. Pasztor, “Eğer oturup kâğıda bir şeyler çiziktireceksem, eskiz yerine üzerinde daha fazla zaman harcayıp ‘tamamlanmış’ hissi veren bir çizim yapmayı tercih ederim,” diyor.

8 Çizdiklerinizi sosyal medyada paylaşın

Aklınıza çizim fikri gelmiyorsa instagram ya da twitter’ı açın, inktober etiketini kullarak birçok çizime ulaşabilirsiniz. Kendi çizimlerinizi de yine inktober ya da inktober2019 etiketiyle paylaşın ki diğer çizerler resimlerinizi görebilsin. Golab, “Toplu bir etkinlik olması çok motive edici. Her yıl bu ay en yaratıcı zaman gibi hissettiriyor. Ekim ayını Inktober’sız düşünemiyorum,” diyor. Ayrıca etkinliğin onuncu yılı şerefine Parker yarışma düzenlemeyi ve ödüller dağıtmayı düşünüyor.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Creative Bloq)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR