Pes Etmeyin, Bitkilerinizi Ölümden Döndürebilirsiniz
27 Şubat 2020 İnsan Doğa

Pes Etmeyin, Bitkilerinizi Ölümden Döndürebilirsiniz


Twitter'da Paylaş
0

 Çok azımız bitki yetiştirme yetisiyle doğuyoruz. Evde ya da ofiste bitkilere bakmanın göründüğünden daha zor olduğunu öğrenmek zorundayız. Bitkilere aynı anda çok fazla ya da gereğinden daha az su verme eğilimindeyiz. Ancak sıkı çalışma, sevgi ve uygun bakım ile ihmal edilen bitkilerinize tekrar hayat verebilirsiniz. Yeşeren bitkilerinizi izlemek son derece tatmin edici ve mutluluk verici olacaktır. 

ProFlowers’a göre, bitkilerinize çok fazla su vermek, az su vermekten daha kötüdür. Çünkü ikincisi meydana geldiğinde bitkiler çok daha hızlı toparlayabilir. Başka bir deyişle, aşırı sulanan bir bitki çok daha fazla özen ve bakım gerektirir. Bu, iyi bir şeyin aşırılığının bazen eksikliğinden daha kötü olabileceğini gözler önüne seren harika bir metafor. Ancak görünen o ki bitkileri aşırı sulamak yaygın bir hata.

Vilnius’taki Kambarines Geles mağazasının sahibi Kamile karşılaştığı en yaygın sorunun, müşterilerinin bitkilerini aşırı sulaması olduğunu dile getiriyor. Her on kişiden dokuzunun bitkilerle ilgili yardıma ihtiyacı var. Kamile, “İnsanlar bitkilere olan sevgilerini, fazla ilgi göstererek ve onları çok fazla sulayarak gösteriyor. Belli bitkilerin bakımına dair incelikleri bilmeden bazı türlerin ne kadar az su gerektirdiğini bilmek zor,” dedi. “Sevgilerini su ile gösteriyorlar bu yüzden ironik bir şekilde bitkilerini sevgileriyle öldürüyorlar.” 

Yine de neredeyse ölümüne neden olduğunuz bitkilerinizi hayata döndürmek mümkün. Pes etmeyin ve denemeye devam edin (mümkünse daha az su kullanarak). Motivasyonunuzu artırmak için aşağıda bulunan bitkilerin önceki ve sonraki hâllerine bakabilirsiniz. 

(BoredPanda)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR