İran'da Asghar Farhadi için Oscar sevinci
28 Şubat 2017 Ne Haber

İran'da Asghar Farhadi için Oscar sevinci


Twitter'da Paylaş
0

The Salesman filmi Oscar'da En İyi Yabancı Film Ödülü'ne değer görülen İranlı yönetmen Asghar Farhadi'nin başarısı ülkesi İran'da sevinç gösterilerine neden oldu. Farhadi, Trump'ı protesto için ödülünü almaya gitmedi.

The Salesman (Satıcı)  ile yabancı dilde en iyi film ödülüne layık görülen ve ikinci Oscar’ını alan İranlı yönetmen Asghar Farhadi, ülkesi İran’da Ulusal Kahraman ilan edildi.

İranlı yönetmen Asghar Farhadi, The Salesman (Satıcı) adlı filmi ile Oscar Film Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film ödülüne sahip oldu ama Donald Trump'ın yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarına uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle ödül törenine katılmadı.

Farhadi'nin ikinci Oscar ödülünü alması, ülkesi İran’da ise büyük bir coşku ile karşılandı. Başarısı sosyal medyada büyük yankı uyandıran Farhadi 'ulusal kahraman' ilan edildi.

İran hükümetinden de Farhadi’ye övgü ve kutlama geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Şerif, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, “Ülkemiz sadece The Salesman adlı film dolayısıyla değil, ABD’nin ülkeye girişlere yasak koymasına tüm film ekibinin gösterdiği tepki açısından da gurur duyuyor” ifadesini kullandı.  

Yönetmen Farhadi'nin filmiThe Salesman, bir saldırıya maruz kalan ama bunu ilgili makamlara bildirmeyip cezayı kendi infaz eden bir çiftin öyküsünü anlatıyor. 

Trump yayınladığı kararname ile 7 İslam ülkesinden gelen kişilerin ABD’ye giriş yapmasına yasak getirmiş, ancak karar bir Amerikan mahkemesi tarafından durdurulmuştu.

Ülkeye giriş yasağının kaldırılmasından sonra da yönetmen Farhadi törene katılmama kararında diretti. Tören öncesinde ve Oscar’ı aldıktan sonra yaptığı konuşmalarda Farhadi, bunu halkı için yaptığını, İranlılar ABD’ne giriş yapamıyorlarsa, kendisinin de bu ülkeye gitmeyeceğini belirtti ve kendisi adına yapılan ödül konuşmasında, “Dünyayı ‘biz’ ve ‘bizim düşmanlarımız’ diye sınıflandıranlar korku yaratıyorlar” biçimindeki sözleri iletildi. Farhadi sadece yeni ABD Başkanı’nın değil, İran hükümetinin de politikalarını eleştirdiğini, her kimden gelirse gelsin radikalizmin boş yere nefret duygularını fitillediğini söyledi.

Kırk dört yaşındaki İranlı yönetmen Farhadi, rejime eleştirel yaklaşımlarıyla biliniyor. Farhadi 2012 yılında da Nader ve Simin (Bir Ayrılık) filmiyle de Oscar’a değer görülmüştü.

(DW Türkçe)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR