Notre Dame Katedrali Hakkında 13 Gerçek
17 Nisan 2019 Liste Tarih

Notre Dame Katedrali Hakkında 13 Gerçek


Twitter'da Paylaş
0

Yangında yok olan horoz figürü, tamamen dekoratif amaçlı değildi. İsa’nın dikenli tacı, şehrin koruyucuları Aziz Denis ve Aziz Genevieve’ye ait parçalarından oluşan üç küçük kalıntı bu metal horozun içine yerleştirilerek horozun, "kutsal" bir paratoner görevi görmesi hedeflendi.

12. ve 14. yüzyıllar arasında inşa edilen Notre-Dame de Paris, yüzyılların Fransız tarihini içine işlemiş taşlara sahip. Gotik tarzındaki katedral, Paris’in 12. yüzyılda ekonomik ve ruhsal bir merkez olarak öne çıkan rolünü yansıtıyor ve Fransız Devrimi’nin bıraktığı izlerle birlikte, şehrin monarşiyle olan bağının neredeyse yıkımına yol açmış bir bağ olduğunu hatırlatıyor. Her gün binlerce turist, vitray gül pencerelerini ve uçan payandaları görmek için katedrale geliyor.

15 Nisan’da katedralde, yapının ikonik kulesiyle çatısının etrafını saran bir yangın çıktı. Kule çöktü ve tadilat çalışmaları devam etse de yangını kimin başlattığı henüz belli değil.

Bu yazıda, tarihi Paris yapısını onurlandırmak için katedralle ilgili az bilinen gerçekleri paylaşıyoruz.

1. Katedralin altında bir Pagan şehri yer alıyor

Notre Dame’ın şu an üzerinde bulunduğu ÎIe-de-la-Cité, bir zamanlar Lutetia olarak bilinen Gallo-Roman şehriydi. Katedral, bir tapınağın kalıntıların üzerine yapılmış olabilir. 1710 yılında Jüpiter’e ve diğer tanrılara adanmış bir sunağın parçaları, kazı esnasında bulunmasına rağmen parçaların oraya başka bir yerden getirilip getirilmediği bilinmiyor. 1960 ve 1970’lerde bulunan, çoğu bu antik çağdan günümüze ulaşmış mimari kalıntılar, Notre Dame’ın hemen önündeki meydanın altında bulunan mahzende duruyor.

notre dame kapısı
2. Cephesinin bir kısmı başka bir kiliseden alınan geri dönüşüm malzemeleriyle yapılmış

 Katedralin batı cephesinde, aziz heykelleri ve kutsal sahneler ile donatılmış üç giriş var. Sainte-Anne Kapısı, diğerlerinden daha eski bir tarza sahip. Bu kapıda yer alan Meryem Ana ve çocuk gibi figürler, diğer heykellere kıyasla daha sert ve yapay görünür. Bunun sebebi, bu kapının Romanesk bir kiliseden geri dönüştürülen malzemelerle yapılmış olması. 1969’da yapılan detaylı inceleme, bu kısmın alana uygun yapılmadığını, Gotik yapıya uyacak şekilde değiştirildiğini ortaya koydu.

3. Çatısında “orman” var

Katedral, 12. yüzyılda kesilmiş 52 dönümlük ağacı içeren, Paris’teki en eski ahşap çerçevelerden birine sahip. Her ahşap kiriş farklı bir ağaçtan yapıldığından bu yapıya “orman” deniyor.

uçan payandalar
4. Uçan payandalar Gotik tarzın belirleyicisi

Notre Dame, bu tarz payandalarla inşa edilmiş ilk yapılardan biri. Payandalar, 12. yüzyılda ince duvarları desteklesin diye inşa edildi, fakat daha fazla ışığa ihtiyaç duyulduğundan büyük pencerelere, pencereleri desteklesin diye de daha büyük payandalara geçildi. Uçan payandalar, Gotik tasarımın ikonik bir parçası haline geldi. Notre Dame Katedrali’nin uçan payandalara sahip olan ilk kutsal mimari olup olmadığı hâlâ tartışılıyor.

5. Kral heykellerinin 28’i Fransız Devrimi’nde kafalarından oldu

Katedralde bulunan kral heykelleri, 1793'te kızgın bir kalabalık tarafından halatlarla indirildi ve heykellerin kafaları kesildi. O yılın başlarında XVI. Louis idam edilmişti ve monarşi tehdit altındaydı. Zarar görmüş taşlar çöp yığınına atıldı. 1977’de bu kralların kafaları, çalışma esnasında Fransız Dış Ticaret Bankası’nın bodrumunda keşfedildi. Heykeller şu an Cluny Müzesi’nde bulunuyor.

Notre Dame kuleleri
6. Kuleler birebir aynı değil

Notre Dame Katedrali’nin ikiz kulelerinin ilk bakışta birbiriyle aynı olduğu düşünülebilir. Daha detaylı bir inceleme, kuzeydekinin diğerinden biraz daha büyük olduğunu gösteriyor. Katedralin diğer bütün öğeleri gibi bu kuleler de zamanla inşa edilmiştir ve yapının kolaj gibi olan yapısını gözler önüne seriyor.

7. Bir keresinde çanları, ağır silahlara dönüştürülmek için eritildi

Kral heykelleri, Fransız Devrimi süresince zarara uğrayan tek Notre Dame öğesi değildi. 1681 yılında 20 tane çan (Emmanuel hariç hepsi) top ve silah yapmak için eritildi. 19. yüzyılda yeni çanlar geldi ancak bu çanlar eskileri kadar iyi değildi ve çalındığında rahatsız edici bir ses çıkarıyordu. 2013’te çanlar restore edildi ve eski sesine kavuştu.

Napoleon
8. Napoléon ve Victor Hugo, katedrali kurtardı

Napoléon Bonaparte, 1804 yılında taç giyme törenini Notre Dame’da gerçekleştirmek istedi, fakat yapı kötü durumdaydı. Yılların sebep olduğu çürüme ve içinde bulunduğu sürekli değişen şehir onu yıkımın eşiğinde bırakmıştı. Napoléon tacını giydiği törende katedralin tekrar kilise olarak kullanılmaya başlanacağını ilan ettiğinde Notre Dame yeniden ünlendi.

Yine de bu tören katedralin yapısal bozulmasını düzeltmedi. Daha sonra Victor Hugo, Notre Dame’ın Kamburu’nu yazdı (Bu şekilde çevrilmiş olmasına rağmen 1831’de yazılmış olan romanın asıl adı Notre-Dame de Paris’ti). Kitabın başarılı olmasıyla beraber, Mimar Jean-Baptiste-Antoine Lassus ve Eugène Viollet-le-Duc önderliğinde büyük bir restorasyon başladı.

gargoyle
9. Canavarları modern, Orta Çağ’a ait değil

Notre Dame’ın en popüler görüntülerinden bazıları gargoyle’ları (yaratık heykeli) içeriyor. Yalnızca az sayıda ziyaretçi, bu fantastik yaratıkların 19. yüzyıla kadar orada bulunmadığını tahmin edebilir. Bu yaratık heykelleri, katedrale 1843-1864 yılları arasında yapılan restorasyona öncülük eden isimler tarafından eklendi.

Hugo, romanında Notre Dame’ın çirkin yaratıklarını detaylı bir şekilde tasvir etti. Mimar Viollet-le-Duc, bu romantik bakış açısından etkilendi. Ne yazık ki 19. yüzyıla ait heykellerin çoğu çürümekte. Viollet-le-Duc, yeni kulenin etrafına kurduğu 12 havari heykellerinden biri olan Aziz Thomas heykeline kendi yüzünü verdi.

Notre Dame paratoner10. Kulesi "kutsal" bir paratoner görevi gördü

Katedralin yangından önce çekilmiş fotoğraflarına bakarsanız, kulenin tepesinde bir horoz figürü görürsünüz. Yangın yok olan bu horoz figürü, tamamen dekoratif amaçlı değildi. 1935 yılında İsa’nın dikenli tacı, şehrin koruyucuları Aziz Denis ve Aziz Genevieve’ye ait parçalarından oluşan üç küçük kalıntı bu metal horozun içine yerleştirildi. Söylentilere göre amaç, cemiyetin üyelerini korumak için bir tür paratoner oluşturmaktı.

11. Notre Dame’ın orgu ülkedeki en büyük org olarak biliniyor

Org, bir kısmı 18. yüzyıla dayanan 8000 adet borudan oluştuğundan ve beş klavyeyle çalındığından Fransa’daki en büyük org olmasına rağmen bazılarına göre Saint Eustache Kilisesi’ninki daha büyük. Bazı kesik çizgiler ve zambak motifinin oyulması gibi Fransız Devrimi’nden kalan hasarlar olsa da org, 2013’te katedralin 850. yılı şerefine restore edildi.

Notre Dame işareti
12. Bütün yollar Notre Dame’a çıkar

Kaldırım taşlarının arasına yerleştirilmiş, üzerinde sekiz köşeli bronz yıldızın bulunduğu küçük dairesel işaret, katedralin etrafında turlayan turistler sebebiyle çoğu zaman göz ardı edilir. Üstünde Paris’in, Fransa’nın diğer şehirlerinden uzaklığının ölçüldüğü nokta anlamını veren “Point zéro des routes de France” ifadesi yer alır. Katedralin etrafına 1924’te koyulan işaret, 1960’larda yapılan kazılar nedeniyle geçici olarak buradan alındı.

13. Çatısında arılar yaşıyor

Arı kovanı, 2013 yılında Adam adında bir keşiş tarafından yetiştirilen Buckfast arılarıyla beraber katedralin bitişiğindeki kutsal eşyaların tutulduğu yerin çatısına yerleştirildi. Arıların Jean XXIII Meydanı dahil katedralin etrafındaki bahçelerde bulunan çiçeklerden yaptığı bal, New York Times’a göre yoksullara dağıtılıyor.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Mentalfloss)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR